Pięć najczęściej ignorowanych objawów raka

105

Rak to cichy zabójca. Rozwija się powoli i daje o sobie znać, kiedy jest już za późno. Jednak nie każdy nowotwór to wyrok śmierci. Podstawą wdrożenia skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie problemu. Oto pięć najczęściej ignorowanych objawów raka.

Pięć najczęściej ignorowanych objawów raka
(Getty Images)

Powiększone węzły chłonne

Węzły chłonne stanowią ważny element układu odpornościowego. Mogą ulec powiększeniu, gdy organizm walczy z jakąkolwiek infekcją. Jeśli jednak powiększenie węzłów chłonnych utrzymuje się znacznie dłużej niż urazy lub infekcje, warto to skonsultować z lekarzem.

Właśnie do węzłów chłonnych komórki rakowe często dają przerzuty. Nierzadko przy usuwaniu zmian nowotworowych niezbędne jest również wycięcie najbliższych węzłów chłonnych.

Nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty. Tylko lekarz rozwieje twoje wątpliwości. Jeśli okaże się, że cierpisz z powodu zmian nowotworowych, szybciej wdrożone leczenie da większą szansę na wyzdrowienie.

Nietypowe krwawienia

Powtarzające się krwawienia z nosa, odbytu lub z dróg rodnych, to sygnał alarmowy, który wysyła organizm. Nie jest to objaw, który można zlekceważyć. Każde nietypowe krwawienie jest powodem do niepokoju. Krwawienie z odbytu lub krew w stolcu mogą być sygnałem raka jelit. Z kolei krwawienie z nosa może świadczyć m.in. o białaczce albo nowotworach nosogardła.

Jeśli u kobiet pojawiają się plamienia poza miesiączką lub już po menopauzie, może to oznaczać rozwijające się nowotwory ginekologiczne. Inne objawy towarzyszące nowotworom szyjki macicy, trzonu macicy albo jajników, to bóle brzucha i wzdęcia.

Bóle brzucha, biegunki i wzdęcia

Mimo że w dzisiejszych czasach dolegliwości trawienne nie powinny już stanowić powodów do wstydu, to jednak wciąż wiele osób leczy się na własną rękę, zamiast skonsultować się z lekarzem.

Biegunki, zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha mogą być spowodowane złą dietą, ale również rozwijającą się chorobą. Rak żołądka, trzustki czy rak jelit długo nie dają objawów.

Lekarze apelują, aby nie krępować się mówić o dolegliwościach trawiennych. Jeśli problemy się przedłużają, koniecznie trzeba omówić problem ze specjalistą. Nawet krótkotrwałe zaburzenia mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia niedoborów witamin i minerałów lub odwodnienia organizmu.

Bóle i zawroty głowy

Niezależnie od przyczyny, dolegliwości bólowych w tym rejonie nie powinno się lekceważyć. Bóle i zawroty głowy mogą być powodowane problemami z krążeniem. Przyczyną mogą być też zakażenia wirusowe lub bakteryjne, lub migrena.

Jednak ból może być spowodowany przez rosnący w mózgu lub innej części głowy guz. Wówczas towarzyszą mu wspomniane objawy. Jeśli problem się powtarza niezależnie od innych czynników, to znak, żeby odwiedzić specjalistę, który w uzasadnionych przypadkach zleci badania.

Nocne poty

Jeśli regularnie w nocy twoja pościel lub piżama jest tak mokra, że wymaga wymiany, nie czekaj z wizytą u specjalisty. Wiele osób lekceważy ten objaw, tłumacząc to sobie zbyt wysoką temperaturą w sypialni, lub pokwitaniem. Jednak u podłoża nocnych potów mogą leżeć także: białaczka, rak płuc i rak trzustki.

Nawet jeśli to nie rak, nocne poty mogą sygnalizować, że organizm walczy z inną chorobą (m.in. gruźlicą, nadczynnością tarczycy, hipoglikemią, zaburzeniami neurologicznymi lub bezdechem sennym). Ten objaw powodują także niektóre leki. Jednak zamiast doszukiwać się przyczyn i stawiać diagnozę na własną rękę, lepiej udać się do specjalisty.

Autor: MAK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić