Groźny niedobór. To przez niego budzisz się kilka razy w nocy i jesteś zmęczony

164

Serotonina nazywana potocznie hormonem szczęścia, to substancja produkowana w podwzgórzu mózgowym i to głównie od niej zależy nasze dobre samopoczucie. To też hormon, który wpływa pozytywnie na układ trawienny, pamięć, jakość naszego snu i apetyt. Niedobór tego hormonu w organizmie ma znaczący wpływ na naszą kondycję. Przeczytaj, jakie mogą być objawy niedoboru serotoniny.

Niedobór serotoniny może powodować problemy ze snem
Niedobór serotoniny może powodować problemy ze snem (Getty Images)

Bezsenność

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bostonie wykazały, że zbyt mała ilość serotoniny w organizmie człowieka może doprowadzić do problemów ze snem. Przerywany sen, budzenie się w środku nocy, problemy z zasypianiem, to częste symptomy niedoboru serotoniny.

Stany lękowe i depresyjne

Według Światowej Organizacji Zdrowia deficyt serotoniny, która reguluje nasz nastrój może doprowadzić do stanów lekowych i depresyjnych. Z kolei optymalna zawartość serotoniny pomaga złagodzić objawy depresji. Trzeba jednak pamiętać, że stężenie tego hormonu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na nasz stan emocjonalny.

Wzmożone łaknienie

Zbyt wielka potrzeba jedzenia słodkich produktów spożywczych, może także świadczyć o niedoborze serotoniny. Niskie stężenie tego hormonu powoduje ogromną chęć zjedzenia czekolady lub batonika. Po spożyciu słodkiej przekąski w mózgu następuje produkcja serotoniny, przez co odczuwamy wielką przyjemność. Niestety, to bardzo niebezpieczny stan, który może w konsekwencji doprowadzić do nadwagi lub otyłości.

Niska samoocena

Poza huśtawkami nastroju i rozdrażnieniem, deficyt serotoniny może doprowadzić do niskiej samooceny. Najnowsze badania potwierdzają, że u osób zażywające leki z zawartością serotoniny widoczny jest wzrost pewności siebie i polepszenie relacji interpersonalnych.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić