Cukrzyca może objawiać się na paznokciach. Nie lekceważ takich zmian

3

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce choruje prawie 3 mln osób, a ponad 550 tys. z nich o tym nie wie. Jeden z objawów, który może sugerować już zaawansowaną cukrzycę, są charakterystyczne zmiany na paznokciach.

Cukrzyca może objawiać się na paznokciach. Nie lekceważ takich zmian
(Getty Images)

Objawy cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy trzustka nie nadąża z wytwarzaniem odpowiedniej ilości insuliny lub gdy pojawiła się insulinooporność. Do typowych objawów tego schorzenia zaliczamy: nadmierne pragnienie połączone z częstym oddawaniem moczu, wzmożone łaknienie oraz ciągłe zmęczenie.Chorobę mogą sygnalizować również inne symptomy, które często są bagatelizowane, na przykład zmiany w wyglądzie paznokci.

Objaw cukrzycy widoczny na paznokciach – linie Beau

Linie Beau To jednolite rowki przebiegające poprzecznie i równolegle do siebie przez płytkę paznokciową. Wskazują one na wysokie stężenie poziomu cukru we krwi i są efektem zatrzymania wzrostu płytki. Najbardziej wyraźne są na kciukach i paluchach u stopy.

Paznokcie Terry'ego

Inną zmianą na paznokciach, która może sygnalizować cukrzycę, są tzw. paznokcie Terry'ego. Wyglądają jak matowe szkiełka, a na ich koniuszkach, w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry, pojawia się ciemny pasek.

Paznokcie Terry'ego mogą być również oznaką niewydolności serca, marskości wątroby czy zaburzeń odżywiania. Specjaliści nie mają wątpliwości, że wygląd naszych paznokci mówi wiele o stanie naszego zdrowia, dlatego wszelkie niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić