Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Do zatruć dochodzi najczęściej, gdy jest ciepło. Śmiertelna trucizna

7
Podziel się

Jad kiełbasiany, czyli toksyna botulinowa to bardzo niebezpieczna substancja. Potrafi uszkodzić układ nerwowy, a nawet doprowadzić do śmierci. Niestety, o zatrucie jest bardzo łatwo. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym można uniknąć zakażenie.

Do zatruć dochodzi najczęściej, gdy jest ciepło. Śmiertelna trucizna
(WP)
bEUCORJx

Pałeczki jadu kiełbasianego

Toksynę botulinową wytwarzają laseczki jadu kiełbasianego znajdujące się w zanieczyszczonych produktach spożywczych takich jak wędliny, konserwy mięsne i rybne, a także warzywa w puszkach. Jad kiełbasiany powstaje, kiedy żywność nie ma dostępu do powietrza.

Produkty zakażone toksyną botulinową nie wyróżniają się smakiem i wyglądem, jednak posiadają charakterystyczny zapach zjełczałego tłuszczu.

bEUCORJz

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

Pierwsze objawy zatrucia jadem kiełbasianym to osłabienie organizmu, zawroty głowy i uczucie suchości w ustach. Kolejne symptomy, które pojawiają się po kilku godzinach to:

  • światłowstręt,
  • zaburzenie widzenia,
  • problemy z połykaniem i oddawaniem moczu,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • zwiotczenie mięśni.
bEUCORJF

W najgorszym wypadku zatrucie może doprowadzić do śmierci spowodowanej zatrzymaniem akcji serca lub porażeniem układu oddechowego.

Pacjentom z objawami wskazującymi na zatrucie jadem kiełbasianym wykonuje się płukanie żołądka lub lewatywę. W tej sytuacji podaję się również surowicę antytoksyczną, która ma za zadanie zahamować działanie śmiertelnego jadu.

Jak zapobiec zatruciu jadem kiełbasianym?

Żeby zapobiec zatruciu jadem kiełbasianym, należy zwrócić szczególną uwagę na opakowania produktów, które mamy zamiar spożyć. Jeśli artykuł spożywczy ma wybrzuszone wieczko i podczas otwierania wydaje odgłos syczenia, to lepiej wyrzućmy go do kosza. Produkty garmażeryjne przechowywane zbyt długo w lodówce również nie nadają się do spożycia i mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia.

bEUCORJG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUCORKa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Neymar XD
6 miesięcy temu
Z tym jadem nie ma żartów. Podobno węgiel medyczny pomaga ale naprawdę można na to umrzeć
Chemik
6 miesięcy temu
Za to chemia w produktach z hiper marketu jest nieszkodliwa bo nawet sanepid nie kontroluje wielokrotnie przekroczonych norm
Wojciech
6 miesięcy temu
Co za bełkot. Produkty garmażeryjne MAJĄ dostęp do powietrza i nie wytwarza się w nich jad kiełbasiany tylko zwykła pleśń, która nie zabija. Co najwyżej zpowoduje sraczkę.
bEUCORKb
babara
6 miesięcy temu
Jak otwieram puszkę z piwem to też syczy, Mam wyrzucić?
60+
6 miesięcy temu
cyt."problemy z połykaniem i oddawaniem moczu", oddawać to oddawałem ale żeby to połykać, to jeszcze nigdy nie próbowałem.Może jestem struty tym jadem. :-)
Ha ha ha
6 miesięcy temu
Ja tak mam jak mocno popije a nie jad kielbasiany.
Rambo
6 miesięcy temu
W bied rze i lide lu większość opakowań z mięsem jest wybrzuszona....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić