Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Lek na Alzheimera jest skuteczny. "Zmniejsza objawy choroby"

67
Podziel się:

Amerykański regulator leków zatwierdził nowy preparat, który ma pomóc w leczeniu choroby Alzheimera. Dotychczas żadne środki leczenia tego zaburzenia nie były skuteczne. Lek Aducanumab to pierwszy od 20 lat skuteczny sposób w walce z Alzheimerem - uważają lekarze.

Lek na Alzheimera jest skuteczny. "Zmniejsza objawy choroby"
Naukowcy mówią o pierwszym leku na Alzheimera od 20 lat (Getty Images)

Regulator leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdził lek Aducanumab, który, jak zapewniają naukowcy, ma być skuteczny w walce z chorobą Alzheimera. Jak informuje BBC, jest to pierwszy od 20 lat lek na to zaburzenie. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że ma "istotne dowody na to, że Aducanumab zmniejsza objawy choroby" i że "może to oznaczać istotne korzyści dla pacjentów".

Lekarze i organizacje charytatywne, którzy pomagają chorym na Alzheimera, nie kryją radości z wprowadzenia nowego leku. Innego zdania są naukowcy, którzy wątpią w wyniki badań Aducanumaba. W marcu 2019 roku międzynarodowe badania nad nowym preparatem zostały wstrzymane, gdy analiza wykazała, że lek ten nie jest skuteczny, a pacjenci, którym go podawano, nadal mieli nowe objawy choroby.

Lek na Alzheimera jest skuteczny

W 2019 roku amerykański producent Biogen przeanalizował dane z badań i wywnioskował, że lek działa, o ile jest podawany w wyższych dawkach. Firma stwierdziła również, że znacznie spowolnił spadek funkcji poznawczych. Wprowadzenie nowego leku jest bardzo istotne, ponieważ w ciągu ostatniej dekady nie powiodło się ponad 100 potencjalnych metod leczenia choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, dlatego objawy choroby Alzheimera często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową. Choroba ta została określona jako "przedstarczy zanik mózgu".

Sposoby leczenia Alzheimera są ograniczone

Sposoby leczenia choroby Alzheimera nadal są bardzo ograniczone. Szczególnie na początkowym etapie choroby stosuje się leki zwiększające aktywność układu cholinergicznego. Powodują one zwykle zwiększenie ogólnej aktywności chorego, przez co poprawia się nieco pamięć.

Nie było też żadnych skutecznych środków na leczenie zaburzenia. Dotychczas lekarze zalecali podawanie leków poprawiających metabolizm mózgowy i zwiększających przepływ krwi przez mózg. Wszystkie wcześniejsze badania wykazywały, że żadne środki farmakologiczne nie spowodują odwrócenia choroby Alzheimera, dlatego wprowadzenie nowego leku może zmienić ten stan rzeczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
Damiano
12 miesięcy temu
Leki nie leczą, to nasz organiz z czasem uzależnia sie od nich. Człowiek myśli że zdrowieje a tak na prawde jest już tak chory, że nie może funkcjonować bez lekarstw.(widzę to po moich bliskich w rodzinie).. Lekarze przepisują leki których sami dobrze nie znają ,ludziom o których tak na prawde nic ,albo mało wiedzą...
ivi
12 miesięcy temu
znasz biotad? poczytaj sobie na alleg
ivi
12 miesięcy temu
znasz biotad? poczytaj sobie na alleg
Oczywwistość
12 miesięcy temu
Zakazać stosowania pestycydów, a lek nie będzie potrzebny
bez fluoru
12 miesięcy temu
wszyscy myjecie zeby pastami fluorem a sprawdzcie jakie fluor ma skutki uboczne
aaa
12 miesięcy temu
ciekawe kiedy znajdą lek i szczepionkę na zespół Downa?
dla inteligen...
12 miesięcy temu
PROTOKÓŁ BROWSTEINA
mamy umierac
12 miesięcy temu
raka leczą ale nie w Polsce
9090
12 miesięcy temu
czemu ma nazwę jak wioska murzynska w Afryce?
Po przeczytan...
12 miesięcy temu
Niektórzy nie słuszeli chyba o leczeniu objawowym. Do szkoły się nie chodziło?
wyrzuć nabiał
12 miesięcy temu
terczyce leczy jod i selen
skutek uboczn...
12 miesięcy temu
z pewnoscia baaardzo szkodliwy jak reszta
fto
12 miesięcy temu
Szczepionki wywołują Alzheimera - zupełnym przypadkiem oni już mają lek na to teraz kiedy masy ludzi weszło na drogę do tej choroby. Przypadek? Otwórzcie oczy i zacznijcie opór zanim wszyscy zginiemy!
Nie ma
12 miesięcy temu
Obecnie chorób nieuleczalnych
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić