Lek na Alzheimera jest skuteczny. "Zmniejsza objawy choroby"

110

Amerykański regulator leków zatwierdził nowy preparat, który ma pomóc w leczeniu choroby Alzheimera. Dotychczas żadne środki leczenia tego zaburzenia nie były skuteczne. Lek Aducanumab to pierwszy od 20 lat skuteczny sposób w walce z Alzheimerem - uważają lekarze.

Lek na Alzheimera jest skuteczny. "Zmniejsza objawy choroby"
Naukowcy mówią o pierwszym leku na Alzheimera od 20 lat (Getty Images)

Regulator leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdził lek Aducanumab, który, jak zapewniają naukowcy, ma być skuteczny w walce z chorobą Alzheimera. Jak informuje BBC, jest to pierwszy od 20 lat lek na to zaburzenie. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że ma "istotne dowody na to, że Aducanumab zmniejsza objawy choroby" i że "może to oznaczać istotne korzyści dla pacjentów".

Lekarze i organizacje charytatywne, którzy pomagają chorym na Alzheimera, nie kryją radości z wprowadzenia nowego leku. Innego zdania są naukowcy, którzy wątpią w wyniki badań Aducanumaba. W marcu 2019 roku międzynarodowe badania nad nowym preparatem zostały wstrzymane, gdy analiza wykazała, że lek ten nie jest skuteczny, a pacjenci, którym go podawano, nadal mieli nowe objawy choroby.

Lek na Alzheimera jest skuteczny

W 2019 roku amerykański producent Biogen przeanalizował dane z badań i wywnioskował, że lek działa, o ile jest podawany w wyższych dawkach. Firma stwierdziła również, że znacznie spowolnił spadek funkcji poznawczych. Wprowadzenie nowego leku jest bardzo istotne, ponieważ w ciągu ostatniej dekady nie powiodło się ponad 100 potencjalnych metod leczenia choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, dlatego objawy choroby Alzheimera często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową. Choroba ta została określona jako "przedstarczy zanik mózgu".

Sposoby leczenia Alzheimera są ograniczone

Sposoby leczenia choroby Alzheimera nadal są bardzo ograniczone. Szczególnie na początkowym etapie choroby stosuje się leki zwiększające aktywność układu cholinergicznego. Powodują one zwykle zwiększenie ogólnej aktywności chorego, przez co poprawia się nieco pamięć.

Nie było też żadnych skutecznych środków na leczenie zaburzenia. Dotychczas lekarze zalecali podawanie leków poprawiających metabolizm mózgowy i zwiększających przepływ krwi przez mózg. Wszystkie wcześniejsze badania wykazywały, że żadne środki farmakologiczne nie spowodują odwrócenia choroby Alzheimera, dlatego wprowadzenie nowego leku może zmienić ten stan rzeczy.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić