Działa już po 30 minutach. Jej nadmiar może doprowadzić do zawału

4

Latte do śniadania, espresso po obfitym obiedzie i cappuccino do wieczornej przekąski. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez wypicia chociaż jednej filiżanki ulubionej kawy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa na twój organizm?

Działa już po 30 minutach. Jej nadmiar może doprowadzić do zawału
(Getty Images)

Kawa stymuluje mózg

Kofeina, czyli główny składnik kawy, działa pobudzająco. Sprawia, że nasz mózg zaczyna pracować na zwiększonych obrotach. Znikają problemy z koncentracją i sennością. Wpływ kawy na prace mózgu jest zauważalny już po 30 minutach od jej wypicia i trwa nawet kilka godzin. Niektóre badania sugerują, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera.

Serce

Wystarczy jedna filiżanka kawy, by ciśnienie wzrosło, a serce zaczęło szybciej bić. Uwaga – może przyspieszyć nawet do 100 uderzeń na minutę. Dla zdrowej osoby, taki stan nie stanowi zagrożenia, ale osoby z nadciśnieniem, chorobami serca czy tachykardią powinny mieć się na baczności. Dla nich nadmiar kofeiny w organizmie może doprowadzić nawet do zawału.

Żołądek

Kofeina pobudza produkcję soków żołądkowych. Z jednej strony to dobrze, bo przyspiesza trawienie, ale u niektórych może pojawić się również zgaga, refluks czy skurcz żołądka.

Oczy

Kofeina oddziałuje również na układ współczulny. Wypicie szklanki kawy powoduje produkcję adrenaliny w organizmie, skutkiem czego jest lepszy wzrok. Źrenice się rozszerzają, a ty widzisz ostro i wyraźnie.

Jelita

Zauważyłeś, że po wypiciu kawy odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety? Nic dziwnego. Kawa pobudza perystaltykę jelit, a więc pokarm szybciej będzie przesuwał się aż do odbytnicy. Niestety, oznacza to również to, że składniki odżywcze będą miały za mało czasu na wchłonięcie.

Uwaga – wiele osób uważa, że kofeina to naturalny lek na zaparcia. To błąd. Kawa odwadnia organizm, a to z kolei prowadzi do zaostrzenia problemów z wypróżnianiem. Warto też pamiętać, że kofeina zaburza przyswajanie żelaza.

Pęcherz

Kawa, a właściwie znajdujące się w niej substancje, pobudzają pęcherz do wzmożonej pracy, stąd jej moczopędne działania. Uważać na kawę powinny osoby, które mają kłopoty z nerkami. Zawarte w kawie szczawiany łączą się z wapniem, tworząc złogi, czyli kamienie nerkowe.

Zęby

Chociaż wielu naukowców uważa, że dla śnieżnobiałego uśmiechu dużo gorsza jest porcja herbaty, to kawa również powoduje przebarwienia na zębach.

Krew

Naukowcy z Holandii wykazali, że ziarna kawy zawierają oleje, które mogą podnosić poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Badacze uspokajają jednak - osoby pijące filtrowaną kawę nie są narażone na te substancje.

Jama ustna

Kawa wysusza śluzówki w jamie ustnej. To sprawia, że żyjące maksymalnie 3 dni komórki błon śluzowych nie zostają wypłukane. Zaczynają gnić i wydzielać związku siarki. To właśnie one są odpowiedzialne za pojawienie się brzydkiego zapachu z ust - tzw. oddechu kawosza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić