Kamil S. Sikora| 

Działa "najsilniej". Powoduje nowotwory, niszczy trzustkę

56

Pomimo tego, że podobnie jak sól jest potocznie nazywany "białą śmiercią", Polacy każdego roku spożywają ogromne ilości tego popularnego dodatku do żywności. Chodzi oczywiście o cukier, który znajdziemy nie tylko w cukiernicy, ale również w wielu produktach spożywczych. Dowiedz się, dlaczego powinniśmy ograniczyć go w diecie do absolutnego minimum.

Działa "najsilniej". Powoduje nowotwory, niszczy trzustkę
Dlaczego warto ograniczyć słodycze? (Licencjodawca, Kichigin)

Jak wynika z informacji, jakimi dysponuje Główny Inspektorat Sanitarny, statystyczny mieszkaniec naszego kraju w ciągu roku spożywa przynajmniej 40 kg cukru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak cukier oddziałuje na nasz mózg?

Eksperci od dawna ostrzegają, że nadmiar tej słodkiej substancji w codziennej diecie funduje nam puste kalorie i nadprogramowe kilogramy, przyspiesza proces starzenia się organizmu i przyczynia się do rozwoju poważnych schorzeń.

- Cukier ma najsilniejsze działanie zapalne spośród wszystkich składników obecnych w produktach spożywczych. Wywołane nadmiarem glukozy stany zapalne zaburzają między innymi gospodarkę hormonalną czy węglowodanową i pracę wielu narządów. Stąd już krok do poważnych problemów zdrowotnych: cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów - podkreśla w rozmowie w WP abcZdrowei dietetyczka kliniczna dr n. o zdr. Hanna Stolińska.

Ekspertka dodaje, że cukier działa destrukcyjnie również na trzustkę, która wytwarza insulinę. Nadmiar cukru w diecie powoduje jej gwałtowny wyrzut, który sprzyja zachorowaniu na insulinooporność czy cukrzycę. Poza tym regularne sięganie po ten słodki dodatek zaburza równowagę mikroflory jelitowej, przyczyniając się tym samym do pojawienia wielu problemów zdrowotnych.

W trosce o dobrą kondycję naszego organizmu powinniśmy nie tylko zrezygnować z picia słodkiej kawy czy herbaty, ale również uważnie czytać skład kupowanych przez nas produktów. Cukier znajdziemy w napojach gazowanych, płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych, gotowych owsiankach, zbożowych i białkowych batonikach, czy nawet ciemnym chlebie. Warto dodać, że jest substancją, która może uzależniać. Po jego spożyciu w naszym organizmie uwalnia się serotonina, dopamina i inne związki chemiczne odpowiadające za dobre samopoczucie, dlatego mamy nieodpartą ochotę na kolejną słodką przekąskę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić