| 

Efekt niewyspania? Objaw może ostrzegać, że trzustka jest na wykończeniu

9

Nie zawsze cienie pod oczami to objaw zmęczenia, osłabienia, niewyspania lub złej diety. Niekiedy mogą one sygnalizować większe problemy związane ze zdrowiem organizmu.

Efekt niewyspania? Objaw może ostrzegać, że trzustka jest na wykończeniu
(Getty Images)

Cienie pod oczami

Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wrażliwa, a także cieńsza od tej na pozostałych częściach ciała. Cienie pod oczami mogą pojawić się za sprawą nadużywania alkoholu, złej diety, palenia papierosów, stresu, niewyspania, picia dużej ilości kawy, przyjmowania niektórych lekarstw.

Niewłaściwe odżywianie ma duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Niekiedy sińce pod oczami mogą świadczyć o odwodnieniu, a czasami także o niedożywieniu. Takie objawy mówią o niedoborach witaminy K, żelaza, a także elektrolitów. Wtedy problemem nie jest jedynie ciemniejsza skóra pod oczami. Pojawiają się bóle głowy, osłabiona koncentracja, tachykardia, a skóra staje się bledsza.

Kiedy cienie pod oczami utrzymują się dłużej i towarzyszą nam pomimo odpowiedniego odżywiania, prowadzenia zdrowego trybu życia, warto znaleźć ich przyczynę. O jakich chorobach mogą świadczyć cienie pod oczami?

Cienie pod oczami – objaw choroby

Pojawienie się cieni pod oczami, może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Są oznaką m.in. chorób tarczycy. Cząsteczki cukru mogą przenikać podczas niedoczynności tarczycy pod skórę twarzy, prowadząc do opuchnięć i przebarwień pod oczami.

”Wory pod oczami” mogą pojawiać się również przy cukrzycy. Dodatkowo chory traci na wadze, jest osłabiony i czuje ciągłe pragnienie.

Podobne objawy mogą towarzyszyć poważniejszym schorzeniom nerek i wątroby. Możemy odczuwać bóle brzucha i w okolicach lędźwiowych. Chorobom może towarzyszyć także częste oddawanie moczu.

Za cienie pod oczami odpowiedzialne mogą być również alergie skórne. Świadczą one o przekrwionych błonach śluzowych zatok, które prowadzi do obrzęków i przebarwień skóry wokół oczu. Przy alergicznym zapaleniu spojówek możemy zaobserwować nie tylko cienie pod oczami, ale także przekrwione oczy i obrzęki powiek.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie utrzymujące się cienie pod oczami i jakiekolwiek inne objawy, które nas niepokoją, warto skonsultować się z lekarzem. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet zwykłych sińców wokół oczu nie należy bagatelizować.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić