Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Gdy kłuje cię w tym miejscu, od razu dzwoń po pomoc. Tak objawia się tętniak

1
Podziel się

Ból brzucha nie zawsze musi być objawem poważnej choroby. Może pojawić się przy niestrawności, po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku czy towarzyszyć innym objawom grypy żołądkowej. Jest to jednak objaw, którego nie wolno lekceważyć. Sprawdź, kiedy ból brzucha może być alarmujący.

Bóle brzucha
Bóle brzucha (Getty Images)
bETxxfud

Cztery rodzaje bólu brzucha, które mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem

Nagły atak bólu po prawej stronie brzucha
Gdy ból pojawia się po prawej stronie, ale promieniuje też na plecy, może wskazywać na zapalenie pęcherzyka moczowego. Ból pojawia się wraz z innymi objawami, takimi jak ból pod prawym żebrem, wzdęcia czy uczucie pełności. Symptomy te nasilają się po zjedzeniu tłustej, ciężkostrawnej potrawy. Ból jest tak silny, że utrudnia wykonywanie prostych czynności. Dzieje się tak, gdy w pęcherzyku żółciowym wytwarzają się kamienie żółciowe, czyli złogi zbudowane z cholesterolu i soli żółciowych.

bETxxfuf

Nagły, ostry ból pod żebrami
Gdy ból atakuje okolicę dolnych żeber i promieniuje do pachwin, może wskazywać na kamienie nerkowe lub zakażenie pęcherza. W tym przypadku chory odczuwa również ból przy oddawaniu moczu, skarży się na uczucie parcia na pęcherz oraz gorączkuje. Chociaż jeszcze do niedawna kamica nerkowa była chorobą przede wszystkim dorosłych, to dziś lekarze ostrzegają, że cierpią na nią coraz częściej dzieci.

Nawracający, łagodny ból
Nawet łagodny, ale nawracający ból brzucha powinien nas zaniepokoić. Jeśli pojawia się po posiłku może wskazywać na nietolerancję pokarmową. Ta dolegliwość może utrudniać normalne funkcjonowanie, ale odpowiednie leczenie i eliminacja konkretnych składników z diety pomoże pozbyć się problemu.

bETxxful

Silny i nagły ból podbrzusza

Silny ból w podbrzuszu może wskazywać na tętniaka aorty brzusznej. Zwróć uwagę, czy ból pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz podbrzuszu, jeśli tak – jak najszybciej dzwoń po pomoc. Tętniak stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W grupie największego ryzyka rozwoju tętniaka są palacze, osoby z podwyższonym ciśnieniem, pacjenci z nadwagą i otyłością i seniorzy.
Bólu brzucha nie wolno ignorować, pamiętaj jednak, że by poznać prawdziwą przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości, należy skonsultować swoje objawy z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETxxfuG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
dfiit
4 miesiące temu
dla mnie biotad plus to numer1 poczytaj sobie na alleg
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić