Gdy pojawi się na skórze, zrób test. To nietypowy objaw COVID

5

Lekarze coraz częściej podkreślają, by oprócz typowych dla COVID-19 objawów takich jak duszność, gorączka czy kaszel obserwować u siebie mniej oczywiste symptomy. Jednym z nich są zmiany skórne.

Gdy pojawi się na skórze, zrób test. To nietypowy objaw COVID
(Getty Images)

Objawy COVID-19

Naukowcy i lekarze ze wszystkich stron świata ostrzegają, że chociaż najczęściej występujące i najbardziej charakterystyczne dla COVID-19 są tzw. objawy paragrypowe, to coraz więcej pacjentów zgłasza problemy skórne, które często są jedynym objawem zakażenia koronawirusem.

Jako pierwsi związek występowania zmian skórnych przy COVID-19 zauważyli włoscy dermatolodzy ze szpitala Lecco w Lombardii. Po ich doniesieniach zaczęły pojawiać się następne, płynące z różnych części świata, w tym również z Polski.

- U pacjentów dodatnich przebywających w CSK MSWiA również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2 – powiedziała dla serwisu abcZdrowie prof. Irena Walecka.

Jakie zmiany skórne mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem? Lekarze wskazują, że rodzaj objawów jest charakterystyczny dla przebiegu choroby oraz jej etapu.

Wysypka covidowa

Zmiany plamisto-grudkowe. Mają zróżnicowaną morfologię. Pojawiają się ok. 9 dnia u chorych z cięższym przebiegiem COVID-19. Swój początek mają zazwyczaj razem z innymi symptomami infekcji, może towarzyszyć im świąd.

Zmiany rumieniowo-grudkowe. Najczęściej pojawiają się na twarzy i plecach i po kilku dniach same ustępują. Często można je zaobserwować u dzieci, wyglądem przypominają osutkę odropodobną lub imitują klasyczny rumień trzydniowy.

Palce covidowe. To zmiany pseudoodmrozinowe pojawiające się na palcach rąk i stóp. Mają siny kolor i towarzyszą im pęcherze oraz owrzodzenia. Objawy te utrzymują się średnio 13 dni i najczęściej występują u dzieci i młodzieży.

Siność siateczkowana. Chociaż jest charakterystyczna dla chorób dermatologicznych, naczyniowych oraz chorób tkanki łącznej, to gdy pojawia się nagle i tak samo szybko znika (np. w ciągu 24 godzin), to może wskazywać na zarażenie koronawirusem.

Zmiany pokrzywkowe. Pojawiają się na kończynach oraz tułowiu i wiążą się z łagodnym przebiegiem zakażenia. Można je zaobserwować głównie u nastolatków i młodych dorosłych.

Zmiany pęcherzykowate. Najczęściej pojawiają się w towarzystwie paragrypowych objawów zakażenia. Są rozsiane na całym tułowiu. Lekarze zauważają, że występują głównie u mężczyzn w wieku ok. 60 lat. Zmiany te utrzymują się od 3 do 8 dni.

Kiedy zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim wtedy, gdy pojawiły się bez żadnej określonej przyczyny. Czujność powinny również wzbudzić u osób, które wcześniej nigdy nie miały problemów ze skórą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić