Groźny niedobór. To dlatego ciągle jesteśmy zmęczeni i senni

74

Jeżeli często czujesz się zmęczony i senny, mimo że nie pracowałeś ciężko i długo spałeś, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza i zrobić odpowiednie badania. Dowiedz się, co może powodować długotrwałe wyczerpanie i uczucie senności.

Groźny niedobór. To dlatego ciągle jesteśmy zmęczeni i senni
(Getty Images)

Serce a bezsenność

Problemy z sercem mogą być jednym z powodów, przez który często czujemy się zmęczeni. Jeżeli przy wykonywaniu prostych domowych czynności mamy przyśpieszony oddech lub jesteśmy zbyt wyczerpani, nie powinniśmy tego bagatelizować.

Za krótki sen może powodować problemy z koncentracją i brak energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Należy pamiętać, że dorosły człowiek powinien spać przynajmniej 7 godzin na dobę. Żeby zadbać o prawidłowe zasypianie i jakość naszego snu, powinniśmy przed zaśnięciem wyłączyć telewizor lub komputer.

Bezdech senny

Kolejną przyczyną silnego zmęczenia nawet po odpowiedniej ilości snu, może być bezdech sennysenny. Jeżeli zdarzają ci się podczas snu okresowe zatrzymywania procesu oddychania i budzisz się często niewyspany, najlepiej udaj się do specjalisty.

Senność, częste zmęczeni i brak siły w ciągu dnia może być spowodowane niedoczynnością tarczycy. Choroba ta rozwija się na skutek niedoboru hormonów tarczycy, co powoduje zaburzenie procesów metabolicznych zachodzących w organizmie.

Dieta na sen

Uczucie zmęczenia i senności może wynikać również z nieodpowiedniego sposobu odżywiania, np. do organizmu dostarczana jest za mała liczba kalorii. Stosowanie racjonalnej diety ma bardzo duże znaczenie dla naszej codziennej kondycji.

Spożywanie kawy i napojów energetycznych ma nam dodać energii do działania. Jednak z najnowszych badań naukowych wynika, że nadmiar kofeiny może również powodować uczucie silnego zmęczenia.

Silne wyczerpanie w niektórych przypadkach wskazuje też na odwodnienie organizmu. Dlatego należy pamiętać, by w ciągu dnia przyjmować odpowiednią ilość wody.

Inną przyczyną nieustającego zmęczenia może być anemia. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie jest za mało czerwonych krwinek, które odpowiadają za dostarczanie tlenu do organizmu.

Według badań klinicznych nasilenie zmęczenia i senności mogą być też efektem różnego rodzaju alergii pokarmowych. Szczególnie jeśli uczucie wyczerpania fizycznego pojawia się po spożyciu konkretnego posiłku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić