Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Jesz taki ryż? Może zadziałać jak trucizna

49

Narodowa Służba Zdrowia (NHS) z Wielkiej Brytanii jakiś czas temu opublikowała ostrzeżenie dotyczące ryżu. Eksperci z NHS twierdzą, że ponowne podgrzewanie ryżu może zadziałać na nasz organizm jak trucizna. Jaka jest prawda?

Jesz taki ryż? Może zadziałać jak trucizna
Cropped Hands Washing Rice In Container Sawitree Pamee / EyeEm cropped, horizontal image, rice (Sawitree Pamee / EyeEm)

To zła wiadomość dla miłośników chińszczyzny na wynos. Narodowa Służba Zdrowia z Wielkiej Brytanii ostrzega nie tylko przed ponownym odgrzewaniem, ale też przed niewłaściwym przechowywaniem tego produktu.

W ziarnach ryżu obecne są zarodniki, które wyjątkowo szybko się namnażają i są odporne na działanie wysokich temperatur, więc nie zniszczy ich gotowanie czy smażenie. Zarodniki wytwarzają toksyny, które mogą doprowadzić do poważnych problemów w układzie pokarmowym, a do ich objawów należą: wymioty, skurcze brzucha oraz biegunka.

Naukowcy z NHS uważają, że za zatrucie odpowiada bakteria Bacillus cereus, której korzystne warunki do rozwoju zapewnia temperatura pokojowa. Na jej szkodliwe działanie najbardziej narażeni są osoby, które zamawiają chińskie dania na wynos. Bakteria może wyrządzić szkody w organizmie już w pierwszej godzinie po zjedzeniu odgrzanego lub niedogotowanego ryżu, zwłaszcza u osób z wrażliwym żołądkiem.

Na szczęście istnieje sposób, by zminimalizować ryzyko zatrucia. Można np. schłodzić go szybko w lodówce zaraz po ugotowaniu. Powinno się go również przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Na szczęście nawet w przypadku zatrucia bakterią Bacillus cereus objawy powinny ustąpić po ok. 12 godzinach. Gdy objawy trwają dłużej, należy jak najszybciej skonsultować nasz stan z lekarzem, gdyż zarówno biegunka, jak i wymioty mogą prowadzić do zagrażającego życiu i zdrowiu człowieka odwodnienia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić