Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
|
aktualizacja

Bardziej zabójczy niż alkohol. Odpowiada za siedem typów raka

9
Podziel się:

Papierosy uzależniają zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Nałóg w ciągu roku jest w stanie zabić ponad 100 000 mieszkańców naszego kraju. Jak się okazuje, rak płuc to nie jedyna choroba, którą powoduje wdychanie dymu tytoniowego, a w grupie podwyższonego ryzyko znajdują również osób niepalące.

Bardziej zabójczy niż alkohol. Odpowiada za siedem typów raka
Dym tytoniowy zwiększa ryzyko siedmiu typów raka (Nenad Cavoski)

Dym tytoniowy zawiera ponad cztery tysiące związków chemicznych. Ponad 40 z nich wykazuje właściwości kancerogenne. W dymie papierosowym znajdziemy również substancje drażniące, które powodują kaszel, zwężają oskrzela, wydzielają śluz i zaburzają ruch rzęsek. Obecność nikotyny i tlenku węgla także wpływa niekorzystnie na naszą kondycję zdrowotną.

Podczas palenia papierosów powstają dwa strumienie dymu tytoniowego. Substancje przechodzące przez strumień główny narażają osobę palącą na bezpośrednią ekspozycję znacznej ilości toksyn. Natomiast strumień boczny ulatnia się pomiędzy zaciągnięciami, jednak zawiera większe stężenie amoniaku, tlenku węgla, cyjanowodoru i nikotyny, przez co jest bardziej toksyczny. Dlatego palenie papierosów jest bardziej szkodliwe dla osób wolnych od nałogu, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu co palacz.

Dym z papierosów przyczynia się do rozwoju nowotworów tytoniozależnych. Wielu lekarzy uważa, że dla naszego organizmu dym tytoniowy jest bardziej szkodliwy niż alkohol.

Rak płuc

Do objawów tej śmiertelnej choroby można zaliczyć m.in. kaszel, duszności, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, utratę wagi, stan podgorączkowy, nawracające zapalenie płuc i oskrzeli, bóle w klatce piersiowej czy odkrztuszanie krwi.

Rak krtani

W tym przypadku czynnikiem ryzyka jest budowa krtani (duża ilość kieszonek i zachyłków), która sprzyja zatrzymywaniu się w niej dymu papierosowego przed dłuższy czas. Główne symptomy to: duszność, problemy z przełykanie, chrypka i uczucie obecności ciała obcego.

Rak jamy ustnej

Nowotwór ten może zaatakować dziąsła, język, błony śluzowe, gardło oraz podniebienie. Początkowe objawy to: nienaturalny kształt języka, problemy z połykaniem, ból i przykry zapach z ust.

Rak pęcherza moczowego

Rozwój choroby powodują metabolity substancji dymu tytoniowego, które są wydalane wraz z moczem. Pacjenci dotknięci rakiem pęcherza najczęściej skarżą się na krew w moczu, krwinkomocz, częstomocz i bóle w podbrzuszu.

Inne nowotwory tytoniozależne to: rak trzustki, nerek i szyjki macicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
rall
2 miesiące temu
Bzdury kompletne.
Ja To Ja
2 miesiące temu
Brakuje trzech
Cjs48
2 miesiące temu
Papierosy NIE uzależniają fizycznie tj. po rzuceniu nałogu nie odczuwa się dolegliwości takiej natury jak np. po odstawieniu leków opartych na opioidach (gdzie występują dreszcze, nasilone bóle stawów i wiele innych nieprzyjemnych) a psychiczne - sam nie palę od 4 lat i wiem jak to jest, gdy nagle po 8 miesiącach chętnie byś zapalił/a, ale wraz z upływem czasu tych zdarzeń jest coraz mniej. Czy autorzy O2 mogliby przeczytać własny artykuł przed jego udostępnieniem? Sądzę, że żywotność palacza zależy od tego, jak dużo pali (u mnie było to 1 paczka na ok. półtora dnia), czy spala papierosa aż do filtra (nie powinno się tego robić) i oczywiście uwarunkowania genetyczne. Jeden zarobi raczysko, drugi dożyje sędziwego wieku. Co by nie było, ja rzuciłem palenie po 30 roku życia, gdy zacząłem odczuwać znaczne zmęczenie i inne przypadłości (paliłem już od końca podstawówki). I warto było. Bardzo. Bo i też źle się czułem wychodząc do ludzi z kiepem w mordzie - taka psychiczna udręka.
John
5 miesięcy temu
A jak uniknąć trującego dymu? Na drodze palą, idę za nimi bo nie mam np.innej drogia za nimi ciągnie się dym. Pod oknami, na balkonach, na przystankach. W ogródkach restauracji. Codziennie to trzeba wdychać i nie da się tego uniknąć. Powinien być kategoryczny zakaz palenia w miejscach publicznych obłożony mandatami. Bo bez mandatòw to nic sobie palacze z tego nie robią. To nie oni mają problem tylko niepalący. I piszcie co chcecie.mam to gdzieś Nie mam ochoty wdychać dymu jeżeli nie palę. Nie truje palacza , nie szkodzę mu w żaden sposób. Nie chce więc żeby mnie ktoś zatruwał.
Gwiazdka
5 miesięcy temu
Ja jednak się upieram,że alkohol dla organizmu jest groźniejszy niż palenie papierosów. Alkohol niszczy m. in mózg. Wolę już umrzeć na raka niż z powodu niskiej sprawności intelektualnej.
Witold Kiejry...
5 miesięcy temu
Stosuję od lat, nauczony doświadczeniem Mojej Mamy. Jednakże stosuję (jako napar) około 10 - 12 razy w miesiącu. Potwierdzam, że rzeczywiście poprawia stan zdrowia i samopoczucie. Mam 79 lat i doskonałą kondycję fizyczną i psychiczną.
Witold Kiejry...
5 miesięcy temu
Stosuję od lat, nauczony doświadczeniem Mojej Mamy. Jednakże stosuję (jako napar) około 10 - 12 razy w miesiącu. Potwierdzam, że rzeczywiście poprawia stan zdrowia i samopoczucie. Mam 79 lat i doskonałą kondycję fizyczną i psychiczną.
edek
8 miesięcy temu
Mój ojciec nie pił,nie palił żył 83 lata. Mój dziadek pił i palił, żył 86 lat. Gdzie jest prawda???
ogrodnik
8 miesięcy temu
Nałogowe palenie papierosów doprowadziło bliską osobę do wielkomórkowego endokrynnego ,nioperacyjnego nowotworu płuc. Chemioterapia i inne próby leczenia trwały 2 lata ,nic nie pomogły. Przez miesiące ból był tak silny ,że żadne najmocniejsze leki nie działały .Bolały stawy ,kości ,skóry nie można było dotknąć. Ale wtedy właśnie ujawniła się ogromna siła i chęć walki o życie. Śmierć nastąpiła przez uduszenie. Każdy ,kto sięga po papierosy powinien zobaczyć efekt ich działania .Rocznie na raka płuc umiera w Polsce 22 tys. osób.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić