o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Język dziecka nagle zmienił kolor. To objaw groźnego schorzenia

3
Podziel się

Język 12-letniego chłopca nagle zmienił kolor na jasnożółty. Jak się później okazało, był to objaw rzadkiego i poważnego schorzenia, które doprowadziło do żółtaczki.

Język dziecka nagle zmienił kolor. To objaw groźnego schorzenia
Język chłopca zrobił się jasnożółty. (The New England Journal of Medicine)
bECFViLF

12-letni chłopiec z Toronto w USA trafił do szpitala po tym, jak przez kilka dni dręczyły go nieprzyjemne objawy. Mocno zbladł, bolało go gardło, a jego mocz stał się bardzo ciemny. Język natomiast zmienił kolor na żółty.

Jasnożółty język objawem poważnego schorzenia

Chłopiec został zawieziony do szpitala, gdzie lekarze orzekli, że ma żółtaczkę. Większość objawów pasowała do tego schorzenia, jednak nie potrafiono ustalić, jak 12-latek zachorował. Dopiero szereg badań pozwolił znaleźć przyczynę.

bECFViLH

Lekarze ustalili, że do żółtaczki doprowadził szereg innych rzadkich schorzeń. Chłopiec miał anemię, wirusa Epsteina-Barra i specyficzną chorobę autoimmunologiczną - chorobę zimnych aglutynin.

Schorzenie to występuje dosyć rzadko. Organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym krwinkom czerwonym. Te powodują uszkodzenie krwinek i ich rozpad, co prowadzi do niedokrwistości.

bECFViLN

Lekarze orzekli, że choroba zimnych aglutynin może być spowodowana niektórymi wirusami, w tym wirusem Epsteina-Barra. To oznacza, że stosunkowo niegroźna infekcja, którą większość osób przechodzi bezobjawowo, doprowadziła do żółtaczki. Chłopiec potrzebował transfuzji krwi, a przez kolejne siedem tygodni był leczony sterydami.

Po zakończeniu leczenia 12-latek opuścił szpital. Ten nietypowy przypadek opisano w "The New England Journal of Medicine".

Zobacz także: Dwie dawki Pfizera i AstraZeneca skuteczne na Deltę. Najnowsze ustalenia brytyjskich naukowców
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECFViMi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Rip
2 miesiące temu
Jak się robi lody ekipie,to się tak ma
Widzicie para...
2 miesiące temu
Widzicie jakie pomysły ma dobry Bóg? Zawsze wymyśli coś fajnego...no chyba że to znowu sprawka diabła a dobry Boże cóż może staruszek począć?
lol
2 miesiące temu
"Toronto w USA" - dobre sobie. "Toronto – największe miasto w Kanadzie i stolica prowincji Ontario." Wikipedia. Gratuluje zakresu wiedzy na poziomie szkoły podstawowej ^^
bECFViMj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić