o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Pierwszy raz od 20 lat. Niepokojące informacje z USA

175
Podziel się

Amerykanie nadal walczą z pandemią koronawirusa, a na horyzoncie pojawił się kolejny problem. Ponad 200 osób jest tam monitorowanych pod kątem narażenia na zakażenie małpią ospą. Chorobę tę ostatni raz widziano w USA prawie 20 lat temu.

Pierwszy raz od 20 lat. Niepokojące informacje z USA
Małpia ospa zaatakowała w USA (Emerging Infectious Diseases)
bEqGKTkR

O sprawie poinformowały Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Zamieszanie zostało spowodowane przez jednego z mieszkańców USA, który 8 lipca wrócił z Nigerii. Już 15 lipca podróżnik trafił do szpitala w Dallas, gdzie zdiagnozowano u niego małpią ospę. Mężczyzna zaraził się nią podczas pobytu w Afryce.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Departament Stanowej Służby Zdrowia w Teksasie potwierdziły 15 lipca przypadek ludzkiej ospy małpiej u rezydenta USA, który niedawno podróżował z Nigerii do Stanów Zjednoczonych - napisano w oświadczeniu.
bEqGKTkT

Niestety przez kilka dni od powrotu Amerykanin miał kontakt z wieloma osobami. Wśród nich byli również pasażerowie samolotów z Lagos do Atlanty i z Atlanty do Dallas. W związku z zagrożeniem wystąpienia u nich choroby podjęto decyzję o ich monitorowaniu. W sumie grupa ta liczy ponad 200 osób, które są rozsiane aż po 27 stanach. Na szczęście osoby te miały obowiązek nosić maseczki ochronne w związku z pandemią koronawirusa. Wpłynie to niewątpliwie na zmniejszenie ilości zakażeń ospą.

Kontakt pośredni definiujemy jako przebywanie w promieniu sześciu stóp od pacjenta w przypadku braku N-95 lub jakiejkolwiek maski filtrującej przez okres dłuższy, lub równy 3 godzinom - wyjaśniła epidemiolog Andrea McCollum.

Niepokoić może fakt, że od wielu lat w USA nie było ani jednego zakażenia małpią ospą. Ostatnio choroba pojawiła się w 2003 roku. Zainfekowane osoby zakaziły się od swoich piesków preriowych. Zakażone zwierzęta trafiły wtedy z Afryki do sprzedawcy w Chicago.

bEqGKTkZ

Małpia ospa jest rzadką, ale potencjalnie poważną chorobą wirusową. Zwykle zaczyna się od choroby grypopodobnej i obrzęku węzłów chłonnych. Później na ciele zakażonej osoby pojawia się rozległa wysypka. Zazwyczaj infekcja trwa od dwóch do czterech tygodni. Choroba zabija około jednego na 100 zarażonych.

Zobacz także: Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqGKTlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(175)
d_f
5 dni temu
"przypadek ludzkiej ospy małpiej" - Bez komentarza.
Shymo
6 dni temu
Pieski preriowe z Afryki... A żyrafy pewnie od handlarza z Ameryki :D ,kto pisze te brednie?
SuperGość
6 dni temu
Afryka a zwłaszcza Nigeria to również bardzo dobry adres na załapanie wielu wyśmienitych i sprawdzonych w skuteczności wirusów i bakterii takich jak choćby wirusy eboli, HIV, mers i z tysiąc innych niemniej skutecznych choć mniej znanych. Tak, że nie tylko komunistyczne Chiny są dobre w wywoływaniu epidemii - mają na Świecie solidną konkurencję
bEqGKTlv
Półprorok ja
7 dni temu
hmmm.. ewidentnie jesteśmy przez kogoś atakowani. To wojna biologiczna wiec nie zdziwię sie jak ospa prawdziwa ucieknie z sejfu bo te cwoki dalej to trzymaja w laboratoriach, a potem dżuma, cholera i co tam jeszcze. Poprostu nie chcą wywołac wojny atomowej czy konwencjonalnej to wywlekaja zarazy by spacyfikowac populację ludzką.
Zeed
7 dni temu
Jeden na stu chorych umiera, czyli śmiertelność 1%, natomiast śmiertelność na Covid 0,12%. Wnioski?🤔
Ap Izajasza
7 dni temu
Oto Pan pustoszy ziemię, niszczy ją i przewraca jej powierzchnię, a mieszkańców jej rozprasza. I będzie [dotknięty] jak lud, tak kapłan, jak sługa, tak jego pan, jak służąca, tak jej pani, jak nabywca, tak sprzedawca, jak pożyczkę dający, tak biorący ją, jak wierzyciel, tak jego dłużnik. Okropnie spustoszona będzie ziemia i bezgranicznie rozdrapana, bo Pan wydał taki wyrok. Żałośnie wygląda ziemia, zmarniała; świat opadł z sił, niszczeje, niebo wraz z ziemią się wyczerpały. Ziemia została splugawiona przez swoich mieszkańców, bo pogwałcili prawa, przestąpili przykazania, złamali wieczyste przymierze. Dlatego ziemię pochłania przekleństwo, a jej mieszkańcy odpokutowują; dlatego się przerzedzają mieszkańcy ziemi i mało ludzi zostało.
Polo
7 dni temu
Amerykanie walczą z pandemią? Wczoraj pokazali finał NBA. Wszyscy na trybunach bez masek....
bronx
7 dni temu
Nussbeiser :D
£quereq ®
7 dni temu
małpia ospa, ptasia grypa, kurza ślepota, ale najgroźniejsza jest ludzka głupota
albin
7 dni temu
a kiedy bedzie w polsce ?
Lord Vader
7 dni temu
Przecież to jest przenoszone drogą płciową. Oj nie zauważyłem zdjęcia, wszystko jasne...
Zim
7 dni temu
Wyglada jak czekolada mleczna z orzechami
jankes
7 dni temu
... to nie małpia ospa, tylko wyrzuty sumienia za pomordowanych indian, eskimoów, murzynów w czsach "utrwalania" amerykańskiej "demokracji" i tzw. amerykańskiego stylu życia.
bEqGKTln
Ale
7 dni temu
Suweniry z wakacji mile widziane
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić