o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Kleszcze. Oto cichy objaw boreliozy. Pojawia się na kolanach

0
Podziel się

Na opuchliznę i ból stawów kolanowych skarży się wiele osób. Najczęściej problemy z kolanami to wynik przewlekłych dolegliwości ze strony układu ruchowego, ale mogą być również objawem innej poważnej choroby. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny spuchniętych kolan.

Ból kolan to sygnał ostrzegawczy choroby stawów
Ból kolan to sygnał ostrzegawczy choroby stawów (Getty Images)
bErTwrWZ

Spuchnięte kolana. Najczęstsze przyczyny

Przy walce z bólem i opuchlizną kolan najważniejsze jest poznanie prawdziwej przyczyny powstania dolegliwości, co zdecydowanie ułatwia leczenie. Częstym powodem obrzęku i bólu kolan są urazy fizyczne, czyli kontuzje. Dotyczą one nie tylko sportowców, ale mogą zdarzyć się każdemu, nawet osobom, które wykonują siedzącą pracę.

bErTwrXb

Osobom uprawiającym czynnie sport, może doskwierać ból lub obrzęk kolana z powodu przeciążenia i nieleczonego stanu zapalnego. Wtedy obrzęk jest efektem kilku mikrourazów, które powodują uszkodzenia stawu kolanowego przez dłuższy okres. Obrzęk świadczy o większym przepływie krwi w uszkodzonym obszarze. Oznacza także, że do chorego miejsca dostarczane są białka i leukocyty, które pomagają w szybszym gojeniu.

Kolejną przyczyną złej kondycji stawów kolanowych może być stan zapalny, który powoduje zesztywnienie kolan, obrzęk oraz ból. Zapalenie może być spowodowane chorobami zwyrodnieniowymi, które atakują układ odpornościowy.

Jako przykład można wymienić dnę moczanową. Do jej zdiagnozowania niezbędne jest zbadanie poziomu kwasu moczowego we krwi. Krystalizacja kwasu moczowego w stawach powoduje bowiem zaburzenie ich ruchów, ból oraz obrzęk. Choroba może zaatakować także stawy skokowe i palce rąk.

bErTwrXh

Powodem bólu i obrzęku kolana może być również zapalenie kaletki maziowej powstające na skutek przeciążeń np. związanych z wykonywaną pracą. W tej sytuacji małe naczynka krwionośne zaczynają krwawić, co powoduje obrzęk torebek stawowych. Wtedy pod skórą chorego pojawiają się woreczki z krwią, które powodują silny ból.

Bóle stawów mogą być także symptomem boreliozy, którą zarazić się można na skutek ugryzienia przez kleszcza. Często przy tego typu dolegliwościach zaleca się zrobienie testu, a w przypadku jej wystąpienia leczenie za pomocą antybiotyków. Boreliozie mogą towarzyszyć bóle mięśni, zmęczenie, gorączka oraz problemy z trawieniem.

Ból i obrzęk kolan może być związany również z pojawieniem się torbieli w okolicach torebek stawowych. Torbiel czyli cysta wypełniona galaretowatym płynem, kiedy wystarczająco urośnie może wywierać ucisk powodujący dolegliwości bólowe.

bErTwrXi

Pamiętaj, aby ból i obrzęk kolan zawsze skonsultować z lekarzem, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się bez konkretnej przyczyny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErTwrXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić