oprac. Kamil Różycki| 

Leśnicy ostrzegają przed niebezpieczną chorobą przynoszoną z lasu

1

Dobra pogoda za oknem jest od dłuższego czasu, a co za tym idzie, w polskich lasach pojawia się coraz więcej smacznych owoców. Lasy Państwowe jednak ostrzegają, że wystarczy jedna chwila nieuwagi i możemy mieć do czynienia z bardzo niebezpiecznym pasożytem.

Leśnicy ostrzegają przed niebezpieczną chorobą przynoszoną z lasu
Jagody i Borówki mogą przenosić niebezpieczne choroby (Getty Images, Tarmo)

Wakacje coraz bliżej, więc wielu z nas lada moment ruszy na zasłużony wypoczynek. Udając się nad morze, w góry, do lasu czy nad jezioro trzeba mieć się jednak na baczności, ponieważ nawet chwila nieuwagi jest w stanie kosztować nas sporo zdrowia.

Piękna pogoda za oknem kusi nas bowiem do leśnych spacerów. Tam czekają pyszne owoce, które mogą stać się dla nas śmiertelną pułapką. Warto w tym miejscu podkreślić, że również do tych owoców, które tak chętnie latem sprzedawane są przy drodze, należy mieć ogromny dystans.

Jak podkreślają Lasy Państwowe, większość owoców ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą być jednak takie, które skażone są groźnym pasożytem, jakim jest tasiemiec. Ten trafia na poziomki czy jagody za sprawą zakażonych lisów, które przenoszą jego larwy na owoce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna cena za kilogram kurek. Znawca grzybów mówi o pewnym zjawisku

Apel Lasów Państwowych o mycie owoców napotkanych w lesie

Jednak zanim je zjemy musimy pamiętać o jednej, podstawowej, bardzo ważnej i prostej rzeczy: mianowicie, aby przed zjedzeniem koniecznie je umyć. To tylko chwila, a możemy ustrzec się przed straszną chorobą, jaką jest bąblowica - zaapelowały Lasy Państwowe na swoich social mediach.

Jak precyzuje państwowa instytucja, jest to szczególnie zdradliwa choroba. Wszystko za sprawą bardzo późnego wykrywania, które utrudnia brak jakichkolwiek objawów w pierwszych dniach po zakażeniu. W tym czasie atakowana jest nasza wątroba, czy w niektórych przypadkach także sąsiednie organy na czele z układem nerwowym.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Objawami, które mogą nam pomóc w rozpoznaniu bąblowicy, są najczęściej bóle w prawym podżebrzu a czasem żółtaczka. Niestety ze względu na ogromne pole możliwości zainfekowania tą chorobą naszego organizmu, objawy mogą przybierać różne formy od kaszlu nawet po wstrząs anafilaktyczny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić