aktualizacja 

Miałeś kleszcza? Ten sygnał o poranku często świadczy o boreliozie

5

Pojawia się rano. Może wskazywać na poważne choroby, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Jeśli tuż po przebudzeniu odczuwasz ból i sztywność stawów, a problem się powtarza, to w żadnym wypadku nie możesz go ignorować.

Bolerioza to groźna choroba, której zdiagnozowanie nie jest proste.
Bolerioza to groźna choroba, której zdiagnozowanie nie jest proste. (Getty Images)

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Poranna sztywność stawów to najczęściej objaw choroby zwyrodnieniowej stawów. Ryzyko tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem. Organizm się ‘’zużywa’’ a w chrząstce stawowej zmniejsza się ilość substancji gwarantujących nam płynność ruchu. To wtedy nasze narządy ruchu zaczynają odmawiać nam posłuszeństwa. Po dłuższych chwilach bez wykonywania czynności, np. po nocy snu, popołudniowej drzemce czy długim przebywaniu w jednej pozycji, możemy odczuć właśnie zesztywnienie.

Choroby autoimmunologicznych

Obrzęki oraz towarzysząca im sztywność stawów mogą wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba autoimmunologiczna, która powolnie upośledza sprawność. Oprócz głównych objawów pojawia się również uczucie ciągłego zmęczenia, gorączka czy brak apetytu.

Rzadziej diagnozowaną chorobą autoimmunologiczną, której objawem może być poranne sztywnienie stawów jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Tu objaw pojawia się głównie przy pochylonej pozycji.
Sztywnienie stawów pojawia się także w przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów, czyli stanu zapalnego, który towarzyszy łuszczycy. Przy tej dolegliwości widać wyraźne zmiany w obrębie skóry i paznokci.

Choroba kręgosłupa

Sztywność stawów może skazywać na zwyrodnienia kręgosłupa, takie jak przepukliny krążków czy dyskopatia. Chociaż zniszczone krążki międzykręgowe i niedobory wody w nich mogą objawiać się na wiele sposobów, to najbardziej charakterystycznymi objawami są: sztywność stawów i ból.

Borelioza i dna moczanowa

Sztywniejące stawy mogą też informować o rozwoju innych chorób, takich jak borelioza czy dna moczanowa.

Borelioza to choroba trudna w diagnozowaniu, gdyż pacjenci zazwyczaj nie łączą z nią niepokojących objawów, jak bóle i sztywność stawów, zmęczenie, wysypki skórne. Z kolei dna moczanowa powoduje obrzęk i ból w okolicach stawów przez odkładający się tkankach kwas moczowy. Dnę moczanową można wyleczyć stosując odpowiednie leki i dietę.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić