Pojawia się nagle i nie daje spokoju. To oznacza, że jesz za dużo soli

19

Nie bez powodu sól jest nazywana ''białą śmiercią''. Jej nadużywanie szybko może doprowadzić do poważnych chorób. Oto objawy, które świadczą o tym, że spożywasz za dużo soli.

Nadmiar soli w diecie może powodować obrzęki całego ciała
Nadmiar soli w diecie może powodować obrzęki całego ciała (Getty Images)

To, że na co dzień unikamy używania soli do posiłków, nie znaczy, że problem jej nadmiaru nas nie dotyczy. Okazuje się bowiem, że chlorek sodu jest obecny prawie w każdym produkcie spożywczym, m.in. w wędlinach, serach, majonezie, pieczywie, gotowych daniach, rybach wędzonych, zupach i wielu innych. Zbyt duża ilość soli w jadłospisie odbija się na naszym zdrowiu. Z tego powodu organizm wysyła sygnały, których nie możemy lekceważyć. Dowiedz się, jakie są objawy nadmiaru soli w naszym organizmie.

Bóle głowy

Nadmiar soli może powodować pulsujący ból, który występuje w okolicach płata czołowego. Dzieje się tak ponieważ nadmiar soli powoduje uszkodzenie tętnic, przez co mózg przyjmuje nieodpowiednią ilość tlenu i krwi. Tej dolegliwości mogą towarzyszyć objawy takie jak: ospałość, większe pragnienie oraz suchość w ustach.

Spożywanie soli w nadmiarze prowadzić może do nadciśnienia tętniczego. To w ostatnim czasie poważny problem zdrowotny, który dotyczy co trzeciego mieszkańca Polski. Jeśli nie jest odpowiednio leczony, może zakończyć się udarem mózgu.

Suchość w ustach

Jeżeli spożywanie znacznej ilości wody nie gasi naszego pragnienia, powinniśmy zwrócić większą uwagę na nasz codzienny jadłospis. Suchość w ustach może być bardzo uciążliwa, utrudnia zarówno mówienie, jak i jedzenie. Jeżeli cierpimy na nią przez dłuższy czas, mogą pojawić się także problemy z rozpoznawaniem smaków potraw.

Obrzęki

Pojawiają się kiedy zbyt dużą ilość wody gromadzi się w organizmie, a to może być przyczyną spożywania zbyt dużej ilości soli. Nadmiar tego składnika w diecie może doprowadzić do niewydolności nerek, wątroby lub serca. Poza tym, przez dużą ilość soli, organizm może ulec zakwaszeniu, co wiąże się ze spadkiem odporności, chronicznym zmęczeniem oraz problemami z koncentracją.

Kamienie nerkowe

Ich obecność w organizmie również ma związek z nadmiarem soli w menu. Nadmiar tego składnika zwiększa wydalanie wapnia wraz z moczem, co powoduje powstawanie kamieni nerkowych.

Ostry ból w klatce piersiowej

Nadmiar soli niszczy naczynia krwionośne przez co upośledza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. To z kolei może powodować bóle w klatce piersiowej.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić