Może powodować wzdęcia i biegunki. Lepiej wyeliminować z diety

32

Od kampanii społecznych przekonujących: "Pij mleko! Będziesz wielki", po tendencje do kompletnego wykluczenia z diety z powodu niekorzystnego działania na organizm. Czy mleko jest zdrowe i kto naprawdę powinien go wyeliminować z diety?

Może powodować wzdęcia i biegunki. Lepiej wyeliminować z diety
(123RF)

Cała prawda o mleku. Czy jest zdrowe?

Rośnie liczba osób, które wykluczają i mleko, i cały nabiał ze swojej diety. Ich zdaniem regularne spożywanie mleka może przyczynić się do rozwoju chorób serca, otyłości, kamicy nerkowej, a nawet raka.

Mleko jest zdrowe, ale nie dla każdego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to warto, aby znalazło się w naszym jadłospisie – podkreśla w rozmowie z portalem abcZdrowie Maciej Pokarowski, dietetyk.

Jest źródłem nie tylko pełnowartościowego białka, ale również wapnia i innych minerałów korzystnie wpływających na zdrowie - dodaje.

Kto powinien wyeliminować mleko z diety?

Lekarze tłumaczą, że część osób rzeczywiście może cierpieć na nietolerancje laktozy. W ich przypadku lepiej wyeliminować mleko z diety. Jeżeli po spożyciu mlecznych produktów odczuwamy ból żołądka, pojawia się biegunka, albo wzdęcia - to znak, że nie powinniśmy spożywać mleka ze względu na nadwrażliwość na laktozę.

Od 2 do 7,5 proc. dzieci ma alergię na mleko, która w większości przypadków mija w wieku dorosłym – zaznacza dietetyk.

Lekarze podkreślają, że nie ma dowodów na negatywny wpływ mleka na zdrowie, są za to pewne badania, które mówią o jego dobroczynnym działaniu m.in. na kości, ze względu na dobrą przyswajalność wapnia zawartego w mleku.

Alternatywą dla mleka krowiego może być mleko:

- kozie,
- owcze,
- roślinne.

Rezygnując z mleka krowiego, nadal można dostarczać organizmowi odpowiednio zbilansowaną dietę.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić