Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

COVID zmienił objawy. Ten jeden dokucza teraz 2/3 chorych

61

Wraz z pojawianiem się kolejnych mutacji koronawirusa, symptomy i przebieg choroby ciągle się zmieniają. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców u pacjentów z COVID-19 coraz częściej pojawia się jeden nietypowy objaw. Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić?

COVID zmienił objawy. Ten jeden dokucza teraz 2/3 chorych
Już nie utrata węchu i smaku są dziś głównymi objawami COVID. Teraz aż 2/3 zakażonych cierpi teraz na ból gardła (Licencjodawca, Daniel Balakov)

Do niedawna za charakterystyczne objawy COVID-19 uznawano utratę smaku, węchu i gorączkę. Z informacji, jakimi dysponują naukowcy z Wielkiej Brytanii, wynika, że obecnie tego typu objawy występują bardzo rzadko. Jak poinformował Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej z King's College London, 2/3 pacjentów dotkniętych COVID-19 skarży się na ból gardła.

Prof. Spector jest również jednym z twórców aplikacji COVID ZOE będącego częścią najbardziej obszernego, wśród wszystkich badań dotyczących koronawirusa. Ponadto ekspert zauważył, że wiele osób w podeszłym wieku może nie zdawać sobie sprawy, że są chore, ponieważ swoje dolegliwości mylą z symptomami przeziębienia i grypy. Dlatego nie wykonują testów.

Z kolei dr Paweł Grzesiowski całkiem niedawno podczas konferencji prasowej mówił, że coraz ciężej jednoznacznie stwierdzić, na jakim etapie pandemii jesteśmy obecni. Zdaniem lekarza bazując na szczątkowych danych, które pochodzą z testów i analizy ścieków, eksperci nie są w stanie określić, jaki jest rzeczywisty wskaźnik zachorowalności, hospitalizacji i liczby zgonów wywołanych chorobą.

Ekspert dodał, że ludzkość jest coraz obojętna na zagrożenie, jakie poważne zagrożenie dla zdrowia życia niesie ze sobą zarażanie koronawirusem. Większość osób nie nosi maseczek, nie dezynfekuje rąk i nie szczepi się przeciwko COVID-19. Agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych CDC zachęca do zaszczepienia zaktualizowanego preparatu chroniącej przed Omikronem i wzmacniającym nasz organizm podczas jesiennych i zimowych miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie zatrzymamy fali Omikrona? "Zmienia się populacja i zmienia się wirus"
Biwalentne boostery pomagają przywrócić ochronę, która mogła spaść od ostatniej dawki – a także zapewniają dodatkową ochronę tobie i osobom wokół ciebie przed wszystkimi mutacjami wariantu Omikron. Im więcej osób jest na bieżąco ze szczepieniami, tym większą mamy szansę na uniknięcie możliwego wzrostu zachorowań na COVID–19 tej jesieni i zimy – podkreślił dr Paweł Grzesiowski.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić