aktualizacja 

Naukowcy wskazali najlepiej nawadniający napój. Woda daleko z tyłu

157

Wielu ludzi jest przekonanych, że to woda jest tym napojem, który najskuteczniej nawadnia nasz organizm. Jednakże badania przeprowadzone przez naukowców ze szkockiego Uniwersytetu St. Andrews dowodzą, że nie jest to prawda. W ich rankingu napojów najskuteczniej nawadniających organizm woda nie znalazła się nawet na podium.

Naukowcy wskazali najlepiej nawadniający napój. Woda daleko z tyłu
Jak wskazują badania, woda nie nawadnia najlepiej (Getty Images, Xavier Lorenzo)

Wielu z nas jest przekonanych, że regularne picie wody jest kluczem do utrzymania optymalnego nawodnienia naszego organizmu. Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji dowodzą, że to przekonanie jest błędne.

Możemy zawsze sięgnąć po szklankę wody, ale badacze podkreślają, że zwykła woda nie jest napojem, który najskuteczniej nawadnia nasz organizm.

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że woda - zarówno niegazowana, jak i gazowana - jest w stanie dość skutecznie i szybko nawodnić nasz organizm. Jednakże napoje zawierające odrobinę cukru, tłuszczu lub białka radzą sobie z tym zadaniem znacznie lepiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pasta z białej fasoli

Profesor Ronald Maughan, autor badania, zauważył, że jednym z kluczowych czynników wpływających na skuteczność nawadniania jest objętość napoju. Im więcej go wypijemy, tym szybciej zostanie on wchłonięty do naszego krwiobiegu, gdzie może rozcieńczyć płyny ustrojowe i tym samym nawodnić nasz organizm.

Drugi istotny czynnik dotyczy składu odżywczego napoju. Okazuje się, że mleko jest lepszym nawadniaczem niż zwykła woda, ponieważ zawiera laktozę, białko i tłuszcz, które pomagają spowolnić opróżnianie żołądka i tym samym utrzymują nawodnienie przez dłuższy czas - informuje medonet.pl. Mleko zawiera również sód, który działa jak gąbka i zatrzymuje wodę w organizmie, co skutkuje mniejszą produkcją moczu.

Zespół badaczy z Uniwersytetu St. Andrews przeprowadził analizę 13 popularnych napojów, aby sprawdzić, jak skutecznie nawadniają one organizm człowieka w ciągu czterech godzin od spożycia. Na podstawie tych badań, naukowcy przygotowali ranking napojów, uszeregowanych od tych, które najskuteczniej nawadniają organizm.

Co najlepiej nawadnia organizm? Ranking

 1. Odtłuszczone mleko
 2. Doustne preparaty nawadniające (podawane w przypadku zapobieganiu odwodnieniu po biegunce)
 3. Mleko pełnotłuste
 4. Sok pomarańczowy
 5. Coca-cola
 6. Coca-cola dietetyczna
 7. Zimna herbata
 8. Gorąca herbata
 9. Napoje izotoniczne
 10. Woda niegazowana
 11. Woda gazowana
 12. Piwo jasne
 13. Kawa
Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić