aktualizacja 

Nie lekceważ! Pojawia się na nogach, gdy serce szwankuje

1

Choroby serca należą do chorób cywilizacyjnych. Są jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci. Oprócz typowych objawów problemów z sercem takich jak migotanie przedsionków czy wysokie ciśnienie, istnieje szereg symptomów, które łatwo przegapić.

Choroba serca. To może być jeden z jej objawów
Choroba serca. To może być jeden z jej objawów (Getty Images)

Kaszel zwykle kojarzony jest z chorobami górnych dróg oddechowych. Czasem jednak gwałtowne napady kaszlu oraz świszczący oddech są jednymi z objawów niewydolności serca. Pojawiają się w wyniku gromadzenia się płynów w płucach. Innym objawem mogą być częste zadyszki. Są one spowodowane niedotlenieniem organizmu, z powodu nieprawidłowej pracy serca.

Objawy problemów sercowo-naczyniowych

Nieprawidłowy rytm serca powoduje zaburzenia w przepływie krwi do wszystkich organów, w tym mózgu. Może to prowadzić do zawrotów głowy. Czasem arytmia jest tak silna, że może nawet powodować omdlenia. Kolejnym nietypowym objawem są migreny, które informują o miażdżycy naczyń. Podczas tzw. migreny sercowej dochodzi do zaburzeń rytmu serca, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Także zaburzenia erekcji są często przypisywane objawom chorego serca, ponieważ powoduje je nieprawidłowy przepływ krwi w organizmie.

Objawem mogą być też niekontrolowane skurcze mięśni i opuchlizna na nogach. Obrzęk spowodowany jest nagromadzeniem się krwi w żyłach. Jeśli serce nie pracuje prawidłowo, krew krąży wolniej i dochodzi do zastojów.

Nietypowe objawy chorego serca

Z obserwacji lekarzy wynika, że pacjenci na kilka dni przed zawałem serca, często czują się skrajnie wyczerpani i słabi. Jest to dużo silniejsze zmęczenie, niż to, które znamy z codziennych obserwacji. Do innych nietypowych objawów problemów z sercem należy m.in. innymi brak apetytu.

O kłopotach z sercem może też świadczyć brak włosów na nogach. Włosy do wzrostu potrzebują składników odżywczych. Jeśli przepływ krwi jest zaburzony, nie są dostarczane do wszystkich komórek.

W zapobieganiu chorobom serca bardzo ważna jest profilaktyka. Zdrowa i zbilansowana dieta, a także umiarkowana aktywność fizyczna pomogą utrzymać serce w dobrym stanie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić