Objawy, które mogą świadczyć o uczuleniu na alkohol. Pojawiają się na skórze

0

Spożycie dużej dawki alkoholu często wiążą się z zawrotami głowy, wymiotami, a nawet utratą przytomności. Alkohol pity w nadmiarze sprzyja również rozwojowi wielu groźnych chorób. Bywa też, że poważnie zaszkodzić może nawet niewielka ilość spożytego trunku. Przyczyną jest najczęściej uczulenie na alkohol. Jak je poznać?

Objawy, które mogą świadczyć o uczuleniu na alkohol. Pojawiają się na skórze
(Getty Images)

Zmiany skórne

- Zaczerwienia skóry, które są najczęstszym objawem nietolerancji alkoholu, mogą wyglądać podobnie jak oparzenia od pokrzywy, czyli przybierać postać wybrzuszeń. Mogą towarzyszyć im swędzenie i/lub pieczenie skóry. Najczęściej występują na dekolcie i szyi - mówi w rozmowie z portalem WP abc Zdrowie Joanna Penza, ekspert ds. żywienia.

Po wystąpieniu powyższych objawów najlepiej od razu udać się do lekarza i przejść odpowiednie badanie na potwierdzenie alergii.

Wybrzuszenia i siniaki na ciele

Nie jest to często pojawiająca się reakcja i zazwyczaj dotyczy uczulenia na jakieś konkretne rodzaje alkoholu. W przypadku pojawienia się bardzo bolesnego guza należy przyłożyć do tego miejsca zimny kompres, a także natychmiast przestać spożywać napój alkoholowy i udać się do specjalisty.

Problemy z układem oddechowym

Jak tłumaczy Joanna Penza, zaburzenia poziomu histaminy, mogą powodować problemy z oddychaniem przez nos u osób, które są uczulone na alkohol. Bardzo groźne mogą być także występujące ogólne zaburzenia układu oddechowego. Osoby, które nie są świadome tego zagrożenia lub celowo nie zawracają sobie nim głowy, mogą poważnie zagrozić swojemu życiu.

Nudności i biegunka

Nudności oraz wymioty, to typowe objawy przedawkowania alkoholu u większości osób. Jeśli tego typu symptomy występują nawet po spożyciu małej ilości trunku, może to sygnalizować, że jest się uczulonym na alkohol.

Joanna Penza dodaje, że rzadszymi objawami uczulenia na alkohol bywa także katar oraz przyspieszenie rytmu pracy serca. Żadnego z powyższych objawów nie należy lekceważyć.

- Alergia na sam alkohol występuje rzadko, częściej zdarza się, że przyczyną są poszczególne składniki i dodatki do napojów wyskokowych, dlatego przed wizytą u lekarza dobrze jest przeanalizować, jakie objawy występują po poszczególnych rodzajach trunków - zaleca ekspert ds.żywienia.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić