Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Nie ma gorszego produktu. Powoduje raka płuc, gardła, wątroby, jelit

22

Są odpowiedzialne za 30 proc. zgonów z powodu nowotworów i znacząco zwiększają ryzyko rozwoju raka gardła, płuc, jamy ustnej czy wątroby. I chociaż od lat lekarze z całego świata apelują o całkowitą rezygnację z palenia, to każdego roku wyroby nikotynowe zbierają śmiertelne żniwo.

Nie ma gorszego produktu. Powoduje raka płuc, gardła, wątroby, jelit
W przypadku raka krtani prawie 100 proc. chorych to palacze (Getty Images, 2022 Getty Images)

Z badań opublikowanych przez American Cancer Society wynika, że za 30 proc. zgonów z powodu raka odpowiada palenie papierosów. Amerykańscy naukowcy postanowili przeanalizować dane z roku 2019 na temat zgonów, których przyczyną było palenie papierosów.

Badanie objęło mieszkańców Stanów Zjednoczonych w wieku od 25 do 79 lat. Amerykanie ustalili, że ten zgubny nałóg był odpowiedzialny za aż 123 tys. zgonów. Wśród palaczy najczęściej wykrywany był rak płuc, gardła i wątroby.

Dane z Polski również nie napawają optymizmem. Rak płuc co roku zabija 23 tys. Polaków - są to w większości palący mężczyźni. Pacjenci niestety wciąż zgłaszają się za późno do lekarza, bo gdy nowotwór ten zaczyna dawać symptomy, to jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Tacy chorzy mają niestety niewielkie szanse na powrót do zdrowia.

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania również na inne nowotwory. W przypadku raka krtani prawie 100 proc. chorych to palacze. To także poważny czynnik przy raku jelita grubego czy nerek - komentuje w rozmowie z WP abcZdrowie Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi.

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) wykazali również, że u osób z predyspozycjami genetycznymi, palenie papierosów może też wpływać na rozwój raka jajnika, prostaty i trzustki.

Lekarze podkreślają też, że osoby palące papierosy stwarzają również ogromne zagrożenie dla domowników. - Spotykamy się z dramatycznymi sytuacjami, kiedy np. u żony wieloletniego palacza, która nie zapaliła ani jednego papierosa w życiu diagnozuje się zaawansowaną chorobę, podczas gdy mąż jest zdrowy – mówi dr Karauda dla WP abcZdrowie.

Zobacz także: Saszan była jedną z pierwszych polskich influencerek. Mówili o niej "beztalencie"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić