o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Nie tylko rumień. Borelioza może objawiać się w nietypowy sposób

6
Podziel się

Na ugryzienie przez kleszcza jesteśmy narażeni nie tylko podczas pobytu w lesie. Ten podstępny krwiopijca może nas zaatakować również w mieście, gdzie występują wysokie trawy. Bliskie spotkanie z tym owadem może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Nie tylko rumień. Borelioza może objawiać się w nietypowy sposób
(Getty Images)
bEszIqRh

Choroby odkleszczowe

Nie od dzisiaj wiadomo, że kleszcze przenoszą boreliozę. Tę chorobę wywołują krętki bakterii borrelia, znajdujące się w substancji wydzielanej przez kleszcze. Leczenie boreliozy to długotrwały proces wymagający antybiotykoterapii.

To schorzenie można rozpoznać po rumieniu wędrującym, czyli czerwonej plamce, która pojawia się zazwyczaj do 30 dni po ugryzieniu przez kleszcza. Innymi symptomami boreliozy są stany podgorączkowe, uczucie zmęczenia, bóle stawów oraz naciek limfatyczny.

bEszIqRj

W bardziej zaawansowanym stadium choroby występuje rumień wędrujący mnogi, zapalenie mięśnia sercowego, stany zapalne stawów i zaburzenia pracy układu nerwowego. W najgorszym przypadku może dojść do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn.

Ugryzienie kleszcza

Ugryzienie przez tego pajęczaka może doprowadzić także do odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Tej chorobie towarzyszą objawy takie jak gorączka, ból głowy, stawów, mięśni i zapalenia dróg oddechowych. Pojawić się może również niedowład kończyn, utrata przytomności lub porażenie. Innymi zaburzeniami spowodowanymi tym schorzeniem są zmiany charakteru, nerwice i stany depresyjne.

bEszIqRp

Żeby uniknąć zachorowania na choroby przenoszone przez kleszcze, należy przede wszystkim unikać miejsc, w których te owady występują. Poza tym przed wyjściem na spacer do lasu lub parku warto zastosować odpowiednie środki ochrony przeciwko tym pajęczakom. Jeżeli zdarzy nam się, że kleszcz wbił się w naszą skórę, należy go bezpiecznie i szybko usunąć.

Na rynku są także dostępne szczepionki na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEszIqRK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Calineczka
2 miesiące temu
ps. irytują mnie te artykuły a tym ze trzeba się odpowiednio ubierać mnie kleszcze zatokowa podczas wypadku samochodowego, z łosiem .
Calineczka
2 miesiące temu
Najwięcej kleszczy przenoszą inne zwierzęta , sarny, łosie, dziki, ptaki zwierzęta domowe z ciekawostek kleszcze są ślepe idą za zapachem najlepiej się nie pocić.
mamaji
2 miesiące temu
acham ale klamstwaXDDDDDDDD ale kk
bEszIqRL
Lili
2 miesiące temu
Kleszcz to PAJĘCZAK! Nie owad
ip123
2 miesiące temu
Najlepszą ochroną przed kleszczami jest środek chemiczny i termiczny. Wytrucie środkami chemicznymi i spalanie siedlisk to najskuteczniejsza poprzednia broń człowieka. Dzięki chorym ekologom mamy kataklizm i nieuleczalne dzisiaj choroby. Podziękujmy za taką ochronę. A GLOBALNE OCIEPLENIE KLIMATU MAMY OBECNIE ZA OKNEM I W TATRACH.
Taka prawda
2 miesiące temu
C@erwona plamka dalej ie czytalem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić