o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Naukowcy byli jednogłośni. Oto najzdrowsze warzywo na świecie

129
Podziel się

Naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (Centers for Disease Control) opublikowali listę 20 najzdrowszych warzyw na świecie. Dowiedz się, które znalazły się na jej szczycie.

Najzdrowsze warzywo na świecie.
Najzdrowsze warzywo na świecie. (Getty Images)
bEhQvfhh

20 najzdrowszych warzyw świata

Podczas tworzenia rankingu wzięto pod uwagę zawartość i gęstość w warzywach 17 witamin i składników mineralnych, które Światowa Organizacja Zdrowia uważa za najważniejsze pod względem zmniejszenia ryzyka chorób nowotworowych, chorób serca, nadciśnienie i utrzymania ogólnego stanu zdrowia na wysokim poziomie.

bEhQvfhj

Eksperci zaliczyli do nich: witaminę A, B6 i B12, D, E, K, potas, cynk, kwas foliowy, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, wapń, żelazo oraz białka pokarmowe. Które warzywa mają największą moc zdrowotną?

Na miejscu 20. znalazła się dynia. Jej moc określono na poziomie 33,89. Naukowcy są zgodni, że najwięcej cennych składników zawiera dynia pomarańczowa.

Na 19. miejscu uplasował się brokuł znany ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Jego moc to 34,89.

Na miejscu 18. pojawiła się rukola, którą należy spożywać na surowo. Wówczas jej moc sięga 37,64.

bEhQvfhp

Na miejscu 17. naukowcy umieścili paprykę meksykańską. To wszystko dzięki zawartości kapsaicyny, która obniża ciśnienie, wspomaga odchudzanie i działa przeciwnowotworowo. Jej zdrowotna moc to 41,26.

Miejsce 16. zajęły liście mniszka lekarskiego. Szkoda, że w naszym kraju ich jedzenie jest wciąż mało popularne, gdyż są cennym źródłem żelaza i magnezu. W dodatku działają oczyszczająco i uspokajająco. Ich moc to 46,34.

Jarmuż ze zdrowotną mocną na poziomie 49,07 otrzymał miejsce 15. To zielone warzywo chroni organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

bEhQvfhq

Miejsce 14. zajął szczypior. Jego moc naukowcy ocenili na 54,80. Na miejscu 13. uplasowało się warzywo o gorzkim smaku, które Włosi chętnie łączą z ostrymi serami, czyli endywia. Jej moc to aż 60,44.

12. miejsce przyznano liściom gorczycy, które wzmacniają i oczyszczają ciało. Ich moc zdrowotna wynosi 61,39. Czarna rzepa znalazła się na miejscu jedenastym. Moc tego warzywa sięga 62,12.

Popularna w Polsce kapusta zajęła miejsce 10. Naukowcy zaznaczają, że jej moc to 62,49 i można jeść ją na surowo, kiszoną lub gotowaną – zawsze będzie tak samo zdrowa.
Na miejscu 9. znalazła się sałata rzymska z mocą 63,48.

Pietruszka zajęła w rankingu miejsce 8. Nic dziwnego, to bogactwo witaminy C, żelaza i potasu, a jej moc zdrowotna została określona na 65,59.

bEhQvfhr

Na miejscu 7. uplasowała się sałata masłowa – moc tego warzywa to 70,73.
6. miejsce otrzymała cykoria, która hamuje wchłanianie tłuszczów, poprawia metabolizm i działa oczyszczająco. Jej moc to 73,36.

Pierwszą piątkę zdrowotnego rankingu otwiera szpinak, z mocą zdrowotną na poziomie 86,43.
Na miejscu 4. naukowcy umieścili buraka ćwikłowego, a jego moc ocenili na 89,08.

Czas na pierwszą trójkę. Miejsce 3. zajęła boćwina. Jej moc zdrowotna wynosi 89,27.

bEhQvfhs

Na miejscu 2. znajdziemy kapustę pekińską z mocą zdrowotną na poziomie 91,99.

Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęła rukiew wodna!

Roślina o właściwościach przeciwnowotworowych, która wspomaga również zdrowie skóry i wątroby. Rukiew słynie też ze swojego odmładzającego działania, dlatego warto ją jeść codziennie. Jest moc zdrowotna jest równa 100.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhQvfhK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(129)
NS..
4 tyg. temu
W Polszy najzdrowszy jest sok z buraka.Wiem to z naszej TVP
hyhyrt
4 tyg. temu
A mnie sie wydaje, że najzdrowszy to chłop Putin od sowietów i jaka tam rurgola, albo szczypior.
hehe
4 tyg. temu
"Rukiew słynie też ze swojego odmładzającego działania, dlatego warto ją jeść codziennie. JEST moc zdrowotna jest równa 100" ktoś to czyta przed publikacją??
bEhQvfhL
heh
4 tyg. temu
Ciekawostka z wiki - rukiew wodna.... "Od 2014 r. roślina podlega w Polsce ochronie częściowej[11]. W latach 2004–2014 była objęta ścisłą ochroną gatunkową[12]. Umieszczona na polskiej czerwonej liście w kategorii NT (bliski zagrożenia)[13]. " SMACZNEGO!
heh
4 tyg. temu
Coś ktoś? Czy "ałtorka" wie, skąd się bierze boćwina? "Na miejscu 4. naukowcy umieścili buraka ćwikłowego, a jego moc ocenili na 89,08. Czas na pierwszą trójkę. Miejsce 3. zajęła boćwina. Jej moc zdrowotna wynosi 89,27."
heh
4 tyg. temu
Ciekawe, który z tych naukowców zjadł na raz pół kilo pietruszki. No przynajmniej ćwierć kilo, żeby można to porównać do pół kilko kapusty albo dyni. "Pietruszka zajęła w rankingu miejsce 8. Nic dziwnego, to bogactwo witaminy C, żelaza i potasu, a jej moc zdrowotna została określona na 65,59."
heh
4 tyg. temu
Boszsz, nie widzą różnicy między kapustą gotowaną, surową a kiszoną? Ma dokładnie te same własności, bo jest tak samo zdrowa?!?!? "Popularna w Polsce kapusta zajęła miejsce 10. Naukowcy zaznaczają, że jej moc to 62,49 i można jeść ją na surowo, kiszoną lub gotowaną – zawsze będzie tak samo zdrowa. "
heh
4 tyg. temu
Co to jest papryka meksykańska? To jakiś nowy gatunek? Odmiana? "Na miejscu 17. naukowcy umieścili paprykę meksykańską."
heh
4 tyg. temu
Chyba was pojechało! Naukowcy jednogłośni? Rukiew wodna? Gdzie wy macie rukiew wodną? Leży na straganach? Jacy naukowcy są kiedykolwiek "jednogłośni"?! "Naukowcy byli jednogłośni. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęła rukiew wodna!"
gosc
4 tyg. temu
znasz biotad plus? poczytaj sobie na alleg
zuzka
4 tyg. temu
No to Sok z Buraka bardzo zdrowy musi być.
a śledzie
4 tyg. temu
na którym miejscu ? Pytam bo bez śledzi wódeczka smakuje gorzej...
Smacznego
4 tyg. temu
Kapusta pekińska powinna być na pierwszym.
bEhQvfhD
ali
4 tyg. temu
Tylko tytoń , konopie indyjskie i chmiel ,moja pierwsza trójka roślin zdrowotnych !!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić