aktualizacja 

Niebezpieczny jak azbest. Rakotwórczy związek, którego używasz codziennie

536

Już od jakiegoś czasu eksperci podejrzewają, że związki glinu obecne w preparatach przeciwpotnych zwiększają ryzyko rozwoju raka. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szwajcarii potwierdziły te przypuszczenia.

Naukowcy uważają, że stosowanie soli glinu powinno zostać zakazane
Naukowcy uważają, że stosowanie soli glinu powinno zostać zakazane

Szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Genewie przeprowadzili badania w celu sprawdzenia wpływu chlorku glinu na organizm człowieka. Ta substancja jest stosowana w procesie produkcji antyperspirantów. Jej zadaniem jest regulacja pracy gruczołów potowych w celu przeciwdziałaniu nadmiernej potliwości.

Z badań wynika, że chlorek glinu, działając na ludzkie hormony, prowadzi do rozwoju raka piersi. Związek ten blokuje na jakiś czas gruczoły potowe znajdujące się pod pachami, jednocześnie kumulując się pod skórą. Po pewnym czasie jego nadmiar gromadzi się również w tkankach piersi. Chlorek glinu działa podobnie jak estrogen i jest czynnikiem ryzyka rozwoju i rozprzestrzeniania się guzów nowotworowych.

Lekarz onkologii Dr Andre-Pascal Sappino wraz ze swoim zespołem naukowym stwierdził, że chlorek glinu jest tak samo niebezpieczny dla naszego organizmu, jak rakotwórczy azbest, a może nawet bardziej.

Zakazanie stosowania taniego i atrakcyjnego pod względem potencjału przemysłowego azbestu zajęło 50 lat. Mamy nadzieje, że na zakaz stosowania soli aluminium nie będziemy musieli czekać tak długo – powiedział dr Sappino dla "The Local".

Ekspert dodał, że należy unikać wszystkich dezodorantów, które zawierają sole glinu, i stosować bezpieczniejsze zamienniki.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić