Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGA
|

Nietypowe objawy chłoniaka. Można je zauważyć samemu

0
Podziel się:

Chłoniak jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów krwi. W jego skutecznym leczeniu znacząco pomaga wczesne wykrycie. Ważne, by szybko dostrzec i zareagować na nietypowe objawy.

Nietypowe objawy chłoniaka. Można je zauważyć samemu
(Getty Images)

Chłoniak - jedna z najgroźniejszych chorób nowotworowych

Chłoniak jest bardzo podstępnym rodzajem nowotworu. Powstaje w układzie limfatycznym i atakuje białe krwinki. U chorych dochodzi do zaburzeń w ich rozwoju, przy czym częściej dotyczy to limfocytów B. Wszelkie choroby wynikające ze zmian limfocytów określa się mianem chłoniaków.

Istnieje aż siedemdziesiąt różnych rodzajów chłoniaków. Przyczyny chłoniaka nie są do końca poznane. Niestety, jest to szósty pod względem częstotliwości występowania nowotwór. Choroba jest uleczalna, ale im później się ją wykryje, tym chory ma mniejsze szanse na przeżycie.

Objawy chłoniaka

Głównymi objawami, które występują u większości chorych, jest nagła utrata masy ciała, ból wątroby i śledziony, nocne pocenie i duszności. Lekarze apelują, aby szczególną uwagę poświęcić węzłom chłonnym. Jeśli zauważymy obrzęk niewiadomego pochodzenia, zwłaszcza kiedy pojawi się na szyi, pod pachami, albo w pachwinach, powinniśmy jak najszybciej uzyskać poradę specjalisty.

Opuchlizna może oznaczać niebezpieczne zmiany w limfie, która jako pierwsza pada ofiarą chłoniaka. Limfa jest obecna niemal w całym ciele i to właśnie przez nią komórki nowotworowe mogą być transportowane do wielu rejonów naszego organizmu. A to przyczynia się do powstawania przerzutów.

Co powinno niepokoić?

Jeżeli węzły chłonne nie bolą, ale są znacznie powiększone - do nawet 2 cm, wygląd skóry nad węzłami się nie zmienia, a opuchlizna utrzymuje się przez co najmniej 2-3 tygodnie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić