Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MBD
|

Nigdy nie zażywaj tego z ibuprofenem. EMA ostrzega. To mordercze połączenie

2
Podziel się:

Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega przez kolejnymi zgonami. Przyczyną jest łączenie leków powstałych z użyciem kodeiny i ibuprofenu. To mordercze połączenie! Warto uważać, bo znajdują się w popularnych lekach przeciwbólowych.

Nigdy nie zażywaj tego z ibuprofenem. EMA ostrzega. To mordercze połączenie
(unsplash, Ksenia Yakovleva)

Zgony spowodowane częstym zażywaniem leków z kodeiną i ibuprofenem

Kodeinę z ibuprofenem stosuje się w leczeniu różnych rodzajów bólu, np. bólu głowy, migreny, bólu pleców, bólu zębów, bólu towarzyszącemu skręceniom i nadwyrężeniom, bólu związanego z zapaleniem stawów, bólu miesiączkowego. Pacjenci sięgają po takie połączenie, gdy zwykłe leki przeciwbólowe, np. paracetamol, ibuprofen lub aspiryna nie działają.

Kodeina z ibuprofenem to połączenie środka przeciwzapalnego i opioidu, które zmniejszają ból, a także niepokój i stres wywołany bólem. Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega jednak, że częste zażywanie tego rodzaju medykamentów "może prowadzić do nadużywania i uzależnienia ze względu na zawartość kodeiny". W Europie odnotowano już kilka przypadków zgonów związanych z zażywaniem razem tych substancji.

Jeśli pacjent będzie zażywał leki z kodeiną i ibuprofenem w dawkach wyższych, niż jest to zalecane lub przez długi okres, może to doprowadzić do uszkodzenia nerek i uniemożliwić właściwe usuwanie kwasów z krwi. Zwiększa się wówczas ryzyko wywołania nerkowej kwasicy cewkowej.

EMA zwraca uwagę, że niewydolność nerek może spowodować hipokaliemię, czyli bardzo niski poziom potasu we krwi. Objawami mogą być osłabienie mięśni czy zawroty głowy.

Europejska Agencja Leków alarmuje. Chce, by niebezpieczne leki były wypisywane na receptę

EMA bije na alarm i apeluje, by firmy farmaceutyczne produkujące leki z kodeiną i ibuprofenem dodały powyższe zagrożenia do listy skutków ubocznych w ulotkach. To przez niewiedzę pacjenci mogą ryzykować utratą zdrowia, a nawet życia.

Działający przy EMA Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zwrócił uwagę, że część z tych leków jest w UE dostępna bez recepty. To właśnie tam odnotowano większą liczbę zgonów.

Zdaniem specjalistów status leku wydawanego wyłącznie na receptę mógłby pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z nadużywaniem i uzależnieniem od środków z kodeiną i ibuprofenem.

Połączenie ibuprofenu i kodeiny powinno się stosować tak, jak zaleca producent. Nie jest jednak odpowiednie dla wszystkich. Zachowaj szczególną ostrożność przy przyjmowaniu tego typu leków, a najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
lokij
2 miesiące temu
Bosze! a kto przy zdrowych zmyslach bierze ta chemie?:((masakra!!!!!!
Na sygnale
2 miesiące temu
Mi ratownik medyczny zabronił zażywać ibuprofenu po tym jak cały po nim zesztywniałem i myślałem,że to już koniec ( sztywne ciało,mrowienie i ciemność przed oczyma).Wcześniej zażywałem paracetamol i postanowiłem tym razem zmienić lek przeciwgorączkowy i …..,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić