o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KKG
|

Nowotwory tego nie lubią! Poznaj ich naturalnego wroga

35
Podziel się

Naukowcy odkryli, czego nie lubią nowotwory, i choć wielu z nas może się zdziwić, jest to element życia każdego z nas. Mowa o aktywności fizycznej! Okazuje się, że regularne wykonywanie ćwiczeń może wspomóc leczenie chorób nowotworowych. Specjaliści podkreślają, że to bardzo ważny element terapii.

Nowotwory tego nie lubią! Poznaj ich naturalnego wroga
(Getty Images)
bEhfZxaZ

Aktywność fizyczna a rozwój nowotworów

Czterdziestu międzynarodowych ekspertów z różnych dziedzin i z różnych organizacji przeprowadziło aktualny przegląd dowodów na temat pozytywnego wpływu ćwiczeń w zapobieganiu i leczeniu raka. Doszli do następujących wniosków:

  • U osób dorosłych aktywność fizyczna pełni ważną funkcję w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Zdaniem specjalistów ćwiczenia obniżają ryzyko rozwoju siedmiu najbardziej powszechnych rodzajów raka: okrężnicy, piersi, śluzówki macicy, nerek, pęcherza, przełyku i żołądka.
bEhfZxbb
  • Dodatkowo ćwiczenia w trakcie i po leczeniu raka zmniejszają zmęczenie i lęk, depresję, sprawność fizyczną, jakość życia i nie nasilają obrzęku limfatycznego.

Zalecane ćwiczenia aerobowe

Grupa ekspertów, kierowana przez University of British Columbia opracowała nowe wytyczne dla osób, które zmagały się nowotworem. Zaskoczeniem może być zalecenie, by osoby chore na nowotwory wykonywały trening aerobowy i wytrzymałościowy przez około 30 minut na sesję, trzy razy w tygodniu.

Specjaliści podkreślają, że nowe rekomendacje opierają się na analizie rosnącej liczby dowodów naukowych. Od 2010 r. opublikowano ponad 2500 randomizowanych kontrolowanych prób wysiłkowych u osób, które przeżyły raka.

bEhfZxbh

Eksperci zapoczątkowali także nową inicjatywę Moving Through Cancer, prowadzoną przez American College of Sports Medicine, aby pomóc lekarzom na całym świecie we wdrażaniu tych zaleceń.

Zobacz też:

bEhfZxbi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhfZxbC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Anka
5 miesięcy temu
Nowotwory i koronawirus nienawidzą surowego czosnku, ale tylko surowego, nie podgrzanego. Poważnie, to nie żadna kpina. I nienawidzą olejku CBD. To nie żarty żadne są, po prostu dowody na to poznałam i byłam świadkiem wyleczeń.
😁😁Goosc
5 miesięcy temu
Teraz raka nie ma wszyscy umierają na cov 19 nie dziwicie się
😠😠😠
5 miesięcy temu
Jeśli lekarze tak twierdzą to ja się pytam czemu siłownie zamknięte a kościoły otwarte
bEhfZxbD
Ryba
5 miesięcy temu
Prędzej poumieramy na raka płuc przez te maseczki
Ruda
5 miesięcy temu
Teraz tylko co 19 ile ludzi umrze jak skończy się co 19 bo będą za puzno zdiagnozowani bo co to za wizyty są tele porada śmiechu warte wykończy nas te panstwo
Nfz
5 miesięcy temu
Dodatkowo ćwiczenia w trakcie i po leczeniu raka zmniejszają zmęczenie i lęk, depresję, sprawność fizyczną, jakość życia i nie nasilają obrzęku limfatycznego. Co Was dziwi przecież napisali ze ćwiczenia zmniejszają sprawność fizyczną i jakość życia
L. E
5 miesięcy temu
To dlaczego sportowcy umierają na raka???
Zuzanna
5 miesięcy temu
To dlaczego sportowcy tez na niego umierają i to młodzi.ale głupoty
...
5 miesięcy temu
Niestety, na PiS to nie działa.
Ech, brak słó...
5 miesięcy temu
To dlatego siłownie są zamknięte?
Przemek
5 miesięcy temu
Może w końcu stworzą szczepionkę przeciw nowotworom. Przecież w ciągu kilku miesięcy stworzyli przeciw COVID .... O co w tym chodzi ???
Andrzej Rak
5 miesięcy temu
Kwestia dostania raka nie wydaje się taka zła gdy pomyślę sobie że do końca życia miałbym czytać te wasze artykuły.
DIETA OPTYMAL...
5 miesięcy temu
Szanowni panstwo, zero maki cikierkow,kremow, cukrow prostyvh. Nowotwor umiera a ty zyjesz.
bEhfZxbv
Pipiip
5 miesięcy temu
15 lat dowiedziałem się że do każdego raka wymagana jest odpowiednia ilość godzin ćwiczeń fizycznych w tygodniu. Np. Dla raka piersi 5 godzin tygodniowo.A im narząd jest głębiej umiejscowione w ciele tym większa ilość godzin, np.w wypadku raka wątroby to 8 do 9 godzin tygodniowo.Bebilo333.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić