Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Objaw raka trzustki. Pojawia się nawet kilka lat przed diagnozą

121

Ten bardzo niebezpieczny nowotwór może przez dłuższy czas rozwijać się w ukryciu lub wysyłać mylące sygnały. Osoby cierpiące na raka trzustki najczęściej skarżą się na bóle brzucha, utratę masy ciała, wymioty czy nudności. Jak się okazuje, chorobę można zauważyć również na nogach.

Objaw raka trzustki. Pojawia się nawet kilka lat przed diagnozą
Zakrzepica może być objawem raka trzustki (Andrey Popov)

Pierwsze dolegliwości mogące świadczyć o rozwoju nowotworu trzustki są zazwyczaj nietypowe, dlatego w wielu przypadkach choroba jest rozpoznana zdecydowanie za późno. Bardzo często spadek masy ciała, biegunki, nudności, bóle brzucha i pleców są bagatelizowane lub kojarzone z innymi schorzeniami. Nie zawsze też się pojawiają. Lekarze ostrzegają, że innym niepokojącym objawem może być również zakrzepica żył głębokich.

Zakrzepy, które tworzą się w żyłach głębokich, zaburzają prawidłowy przepływ krwi, a nawet całkowicie go blokują. Po jakimś czasie dochodzi do uszkodzeń ścian żył i zastawek żylnych. Jak się okazuje nowotwór atakujący narząd, który znajduje się w pobliżu żołądka, może także objawiać się widocznymi zmianami na kończynach dolnych.

Rak trzustki może przyczynić się do powstawania skrzeplin, co jest związane z tendencją do nadmiernego krzepnięcia krwi. Pacjenci z nowotworem trzustki są prawie o 60 proc. bardziej narażeni na rozwój zakrzepicy. Z kolei w przypadku guza mózgu ryzyko zakrzepowe wynosi maksymalnie 30 proc., a przy raku żołądka – 12 proc. Z badań statystycznych wynika, że przy nowotworze trzustki, ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest wyjątkowo wysokie.

W niektórych przypadkach diagnoza choroby zakrzepowo-zatorowej poprzedza wykrycie raka trzustki nawet o kilka lat. Zdarza się również, że zakrzepica daje o sobie znać podczas terapii onkologicznej. Dlatego osoby cierpiące na zakrzepicę powinny monitorować swój stan zdrowia pod kątem pojawienia się chorób nowotworowych.

Do objawów świadczących o obecności zakrzepu w kończynach dolnych możemy zaliczyć:

  • ból podczas poruszania palcami u nóg (szczególnie gdy unosimy je do góry),
  • ból i bolesne skurcze w nogach w łydkach (najczęściej w jednej nodze),
  • opuchliznę i zaczerwienienie dolnych kończyn,
  • ocieploną skórę na nodze.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić