Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Niszczy serce, jelita, trzustkę. Zmiany zachodzą w ciele już po godzinie

15

Substancje obecne w tych popularnych napojach dostarczają do organizmu dawkę niezbędnej energii i redukują uczucie zmęczenia. Niestety, regularnie spożywanie energetyków stopniowo wyniszcza nasz organizm. Dowiedz się, co dzieje się z twoim ciałem po ich wypiciu.

Niszczy serce, jelita, trzustkę. Zmiany zachodzą w ciele już po godzinie
Energetyki wpływają negatywnie na nasze serce (HandmadePictures)

W energetykach znajdziemy nie tylko znaczne ilości kofeiny, ale także sacharozę, która w organizmie ulega rozkładowi do glukozy. Powoduje to wzrost poziomu cukru we krwi, pobudzając tym samym trzustkę do wzmożonego produkowania insuliny. Dlatego nadmiar napojów energetycznych wpływa niekorzystnie na prawidłową pracę trzustki.

Po wypiciu energetyka w naszym organizmie bardzo szybko podnosi się stężenie cukru, które równie szybko spada. Stąd uczucie znużenia i chęć wypicia kolejnego napoju energetycznego. Częste sięganie po energetyki sprzyja również odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zwiększając tym samy ryzyko nadwagi i otyłości. Poza tym osoby codziennie pijące po tego rodzaju trunki są mniej odporne na infekcje i bardziej narażone na stany zapalne jelit.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bonn potwierdziły, że picie energetyków może przyczynić się do problemów z sercem. W eksperymencie uczestniczyło 17 osób, które piły napoje zawierające 32 mg/100 ml kofeiny i 400 mg/100 ml tauryny. Przez cały czas trwania badania eksperci monitorowali stan serca każdego z uczestników. Z analizy wynika, że po godzinie od spożycia napoju energetycznego lewa komora serca znacznie się kurczy.

Zdaniem dra Jonasa Dornera, głównego autora badań, zbyt duża ilość kofeiny przyczynia się do nadmiernej kurczliwości serca. Objawami przedawkowania kofeiny są m.in: wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie i przyśpieszone bicie serca. Według badaczy osoby cierpiące na dolegliwości związane z sercem, powinny całkowicie zrezygnować z energetyków.

Składniki występujące w popularnych napojach pobudzających wpływają niekorzystnie także na nasze uzębienie. Picie energetyków może w rezultacie doprowadzić do zakwaszenia jamy ustnej i powodować demineralizację płytki nazębnej. Sacharoza obecna w tych produktach, to doskonała pożywka dla bakterii powodujących próchnicę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić