Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Pierwszy objaw raka płuc. Pojawia się zanim choroba zaatakuje

70
Podziel się

Rak płuc nawet w początkowym stadium uważany jest za cichego zabójcę. Objawy trudno wykryć, często są także bagatelizowane lub mylone z innymi chorobami. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza, by nie było za późno na ratunek?

Pierwszy objaw raka płuc. Pojawia się zanim choroba zaatakuje
(Getty Images)
bETkpYaJ

Palenie zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka płuc

Rak płuca charakteryzuje się wysoką umieralnością. Stanowi ok. 31 proc. wszystkich nowotworowych zgonów u mężczyzn, u kobiet natomiast niemal 16 proc. (rocznie stwierdza się ok. 23 tysiące zgonów z tego powodu). Wyróżnia się cztery morfologiczne typy nowotworu złośliwego płuca - raka gruczołowego, płaskonabłonkowego, drobnokomórkowego i wielkokomórkowego.

Głównym czynnikiem predysponującym do zachorowania na raka płuca jest palenie papierosów ze względu na silne rakotwórcze działanie substancji znajdujących się w papierosach. Badania wskazują, że wypalanie paczki papierosów dziennie przez 30 lat zwiększa ryzyko zachorowania o ok. 20-60 razy.

bETkpYaL

Wczesne objawy raka płuc

Do wczesnych objawów nowotworu płuc należą:

  • kaszel trwający dłużej niż dwa tygodnie – jest to najpopularniejszy objaw,
  • nagła utrata wagi,
  • duszności i ból w klatce piersiowej,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • odkrztuszanie wydzieliny lub krwi,
  • świszczący dźwięk podczas oddychania,
  • ból w klatce piersiowej.
bETkpYaR

Wszelkie niepokojące symptomy i objawy utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji z lekarzem. Im szybciej zaczniemy działać, tym mamy większe szanse na całkowite wyleczenie.

Badania w kierunku raka płuc

Raka płuc we wczesnym stadium najczęściej wykrywa się przy okazji innych badań, np. zdjęcia rentgenowskiego. Aby wykryć proces chorobowy we wczesnym etapie, przydatne są takie badania, jak: zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, tomografia komputerowa, pozytonowa tomografia emisyjna, badanie poziomu markerów nowotworowych czy badanie genetyczne.

Gdy znajdujesz się w grupie ryzyka, pamiętaj, aby często wykonywać badania i zmienić styl życia na zdrowy.

bETkpYaS

Zobacz też: Prof. Horban o mutacjach koronawirusa. Zmniejszą skuteczność szczepień?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETkpYbm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(70)
gosc
1 tyg. temu
Mój ojciec ma raka płuc nigdy nie palił papierosów ..... co jest przyczyna jego choroby ? mieszka całe żgosćycie nie opadal dużego komina który wydala z siebie ogromne pokłady dymu i smogu ..... rak wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii . Za rada pielęgniarki na onkologii Tato kupił olej CBD 5 % decarboxylated z dość dużo bo 3 butelki 15ml na miesiąc , ale tak miał zalecone ! ... napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł coraz więcej jest punktów gdzie można zamiast olejku kupić wodę znam taki już przypadek :(Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmmmm
SAnn
10 miesięcy temu
A kto takie badania jak "pozytonowa tomografia emisyjna, badanie poziomu markerów nowotworowych czy badanie genetyczne" zleci???? Lekarz NFZ na pewno nie.
Romuald
10 miesięcy temu
Mam kolegi w pracy pali trzy paczki dziennie papierosy skręty ukraiński tani tytoń gdy zaciąga to się dusi pali trzy paczki dziennie
bETkpYbn
Leslaw
10 miesięcy temu
Nie palila nie pila dbala o swoje cialo i zmarla na raka.
Wanda
10 miesięcy temu
18 lat temu wykryto u mnie raka pluc Poddalam sie wszelkim zabiegom lacznie z usunieciem 1 pluca Teraz zaczyna sie problem z drugim Powod?Mieszkam w Krakowie od 40 lat Miasto piekne ale nie do zamieszkania na stale.Dawniej nie wiedzialam co to jest katar Nia pale papierosow !
Lipa
10 miesięcy temu
Palenie niewątpliwie szkodzi ale mamy powietrze najbardziej zanieczyszczone, jedzenie skażone chemią, slogan jedzcie polskie produkty bo zdrowe to fałsz! Zdrowych już nawet jabłek nie ma! Dlaczego stare pokolenia dozywaja długich lat? Bo nie było takiej chemi w zarciu jak teraz! Lekarze nie leczą, brak dostępu w każdej dziedzinie, no chyba że kasę masz i zabulisz to inna sprawa, wszystko się znajdzie.
ja76
10 miesięcy temu
Nie koniecznie większość obiawow jest przy Sarkoidozie wiem bo mam to już ponad 16-lat a na początku miała być gruźlica potem rąk aż do momentu zrobienia biopsji i werdykt sarkoidoza więc zdjęcie klatki nie powie nam że to rak itd....
Jasne
10 miesięcy temu
Nie ma raka płuc, jak i innych, sars cov 2 go przecież zjadł, w tv nic nie mówią ile osób umiera na raka, więc go nie ma, tylko covid i sars cov 2, opłacił lokowanie we wszystkich mediach skubany, pewnie każe w testamentach zapisywać sobie majątki, taki cwany wirus
babcia
10 miesięcy temu
System jest zły, a rząd go nie zmienia, bo nie ma kasy. Lekarz w przychodni nie chce wystawiać skierowań na badania, bo to obciąża budżet przychodni. Głupotą jest,że za każdego pacjenta, który u nich wybierze lekarza rodzinnego,przychodnia dostaje ryczałt. Ryczałt biorą i na tym koniec, lecz się sam prywatnie. Badania kosztują, więc skierowania dawane są z łaski, po naciskach pacjenta. To jest chore. Pieniądze powinny iść za pacjentem. Leczysz go, badasz, za to dostajesz pieniądze, a nie jakiś ryczałt za chorych i zdrowych.
MEDYK
10 miesięcy temu
Dzięi palaczom w pracy za to ze każdą uwagę ze szatnia śmierdzi i plaszcze i to gdzie w szpitalu- dymem Odbierają jako brak tolerancji i w d...e maja przepisy Chve czy nie chce jestem biernym palaczem
Niki
10 miesięcy temu
Mój mąż zmarł 6 lat temu na raka płuc był to rak drobnokomorkowy...nieoperacyjny...Gdy usłyszeliśmy diagnozę..lekarz prowadzący zapewnił nas , że nie ma co się sugerować artykułami w Internecie.., że podanie chemii zabije komórki rakowe i że wszystko powinno być dobrze... Oczywiście nie było mąż zmarł rok po wykryciu raka... przechodząc to wszystko co wyczytaliśmy w artykułach i wpisach osób które takie przypadki miały w śród rodziny czy znajomych. Przeleżał pół roku z przerwami w szpitalach..na chemii która i tak nie dała żadnej poprawy...ja tylko odbierałam jego telefony , że chce wrócić do domu ,a ja na siłę przekonywałam go do słuszności wizyt w szpitalach ...gdybym tak nie trzymała się nadziei , że będzie dobrze i leczenie pomoże.. mój mąż te ostatnie miesiące spędziłby w domu w śród bliskich..jak chciał ..,a nie sam w zimnych szpitalnych salach.. Wiedziałam , że leczenie nic nie da... byłam taka samolubna ... Ostatni pobyt w szpitalu skończył się awanturą z ordynatorem który usilnie starał się nas namówić , żeby mąż zgodził się na naświetlania mózgu...bo jak stwierdził , że takie teraz są normy europejskie...ja się zapytałam czy po tych naświetlaniach mąż wróci do zdrowia.. skwitował , że nie...odpowiedziałam żeby w takim razie naświetlił sobie jaja ,a nas natychmiast wypisał do domu....Gdybym to wszystko wiedziała teraz , że pobyty w szpitalach , że chemia nie zadziała ...to w ogóle byśmy się nie zgodzi na te eksperymenty... mąż umierały w domu ,a nie sam w szpitalu.. Żal mam do siebie , że pozwoliłam aby go tak męczyli..i tak naprawdę został sam do końca 😟
Lolo2
10 miesięcy temu
Świszczący oddech miałem dwanaście lat temu, wtedy rzuciłem palenie i jakoś żyję i mam się dobrze
Nunek
10 miesięcy temu
Ludzie z grupą krwi 0-plus nie łapią covida 19...szkodliwość palenia zależy od genów i grupy krwi.
bETkpYbf
J23
10 miesięcy temu
Można zaskarżyć państwo jeno czeka się latami i koszty hooo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić