Eksperci WHO chcą poznać prawdę. Zdjęcia z Wuhan

16

Eksperci z WHO są już w Wuhan, gdzie mają dociekać źródeł pandemii. Na razie jednak nie mogą jednak jeszcze prowadzić żadnych badań w terenie. Powód jest prozaiczny.

Eksperci WHO chcą poznać prawdę. Zdjęcia z Wuhan
(Getty Images, TPG)

Zasady są jasne - po podróży czas na kwarantannę. Fachowcy z WHO, którzy udali się do Wuhan, nie próżnują, bo biorą udział np. w telekonferencjach, ale na razie nie mogą wyjść na zewnątrz. Nici więc i z badań, i ze zwiedzania. Jedyne zdjęcia, jakimi mogą się na razie pochwalić w mediach społecznościowych, zostały wykonane w pokojach hotelowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Naukowcy - w sumie 13 osób - przybyli do Wuhan 14 stycznia. Na miejscu muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę. Każdy przeszedł wcześniej testy, które od momentu przyjazdu powtarzane są regularnie.

Peter Daszak, brytyjski zoolog, pochwalił się widokiem na Wuhan i posiłkiem podczas izolacji. Odpowiedziała mu Marion Koopmans. Wirusolog pokazała, że jej widoki zza okna nie są tak zachwycające.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Naukowcy WHO śledzili również inaugurację Joe Bidena. Peter Daszek na bieżąco komentował na Twitterze uroczystość, która miała miejsce w USA. Raczył się przy tym chińskim piwem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Włączenie dr. Daszaka do zespołu wywołało kontrowersje. Okazało się, że jego organizacja charytatywna ma powiązania z Instytutem Wirusologii w Wuhan. Niektórzy podejrzewają, że w koronawirus mógł zostać sztucznie stworzony w tymże instytucie - lub mógł się z niego "wydostać". Taką hipotezę wysuwała m.in. administracja Donalda Trumpa. Nie istnieją na to żadne naukowe dowody na jej poparcie.

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z WHO w ogóle nie wejdą do Instytutu Wirusologii w Wuhan. Ich badania mają się koncentrować na innych obszarach. Zgodnie z powszechną wiedzą naukową koronawirus jest wirusem pochodzenie odzwierzęcego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Nowe przypadki COVID-19 w Chinach. Władze walczą z koronawirusem
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić