Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Podstępny nowotwór. Ból pleców i głowy, to pierwsze objawy

22

Gdy rak płuc jest zlokalizowany w rejonie szczytu płuca, nie zawsze daje charakterystyczne objawy. To szczególna postać raka nazywana guzem Pancoasta. Dowiedz się, jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.

Podstępny nowotwór. Ból pleców i głowy, to pierwsze objawy
Czy ból pleców może być objawem raka? (Pali Rao)

Jednym z początkowych objawów nowotworu płuc jest przewlekły kaszel. Może być on również symptomem przeziębienia, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli czy alergii. Jeżeli kaszel nie przechodzi przez dłuższy czas, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Najbardziej niepokojącym sygnałem jest odkrztuszanie krwi, które może świadczyć o zaawansowanym stadium nowotworu.

Rak, który rozwija się w szczycie płuca jest zwany guzem Pancoasta. Daje mało charakterystyczne objawy takie jak zwężenie źrenicy, opadanie powieki i zanik potliwości w lewej części twarzy.

Kolejnym specyficznym objawem tej niebezpiecznej choroby są bóle i zawroty głowy, drętwienie kończyn i trudności z utrzymaniem równowagi. Tego typu dolegliwości mogą oznaczać, że nowotwór płuc zaatakował także mózg lub rdzeń kręgowy. Z kolei, jeśli komórki nowotworowe dostały się do wątroby, u pacjenta może pojawić się żółte zabarwienie skóry i żółty odcień oczu.

Boleści w klatce piersiowej, ból pleców, łopatki czy barku to objawy, które pojawia się nagle i długo nie ustępują. W niektórych przypadkach ucisk wywołuje zaburzenia oddychania. Dolegliwości mogą się nasilać podczas kaszlu, śmiania się i próby zaczerpnięcia większej ilości powietrza. Taki ból może świadczyć o tym, że nowotwór wywołuje nacieki na klatkę piersiową, kręgosłup i żebra.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić