Kamil S. Sikora| 

Pojawia się, gdy tętnice są zapchane. Nie lekceważ tego objawu

5
Podziel się:

Ból mięśni nóg od czasu do czasu dotyka prawie każdego z nas. W wielu przypadkach przyczyną jest zmęczenie, uraz mechaniczny lub nadmierny wysiłek fizyczny. Niestety zdarza się, że tego rodzaju dolegliwości bólowe mogą być spowodowane zapchanymi tętnicami.

Pojawia się, gdy tętnice są zapchane. Nie lekceważ tego objawu
Takie bóle mogą świadczyć o problemach z ętnicami (Getty Images, Anupong Thongchan / EyeEm)

Lekarze od dawna ostrzegają, że niewłaściwy poziom cholesterolu w krwiobiegu przyczynia się do rozwoju poważnych chorób, które zagrażają naszemu życiu. Dotyczy to zwłaszcza zbyt wysokiego stężenia frakcji LDL nazywanej potocznie "złym cholesterolem", które sprawia, że w naszych tętnicach odkładają się złogi tłuszczowe, przez co zwęża się ich światło, a przepływ krwi jest utrudniony.

Zaburzona równowaga lipidowa może z czasem doprowadzić do pojawienia się zmian miażdżycowych i jest jednym z głównych czynników ryzyka ataku mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Miażdżyca, podobnie jak inne poważne schorzenia, może przez długi czas nie dawać o sobie znać lub wysyłać nieswoiste sygnały.

Do mało charakterystycznych objawów tej choroby można zaliczyć m.in.: zmiany skórne, zaburzenia neurologiczne, problemy z erekcją u mężczyzn, przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha czy zadyszkę.

Innym symptomem, który może świadczyć o odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach, jest ból kończyn dolnych. Może być również spowodowany przez inne czynniki, dlatego warto wiedzieć, kiedy powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Nasz niepokój powinny wzbudzić skurcze łydek i mięśni, stóp i ud, które mają charakter nawracający.

Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć również bólu i dyskomfortu pojawiającego i nasilającego się podczas ruchu. W przypadku miażdżycy ból niedokrwienny ustępuje podczas odpoczynku. Na bardziej zaawansowanym etapie rozwoju choroby dokucza nawet, gdy odpoczywamy.

Wspomniane objawy powinny wzbudzić czujność zwłaszcza u tych, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka pojawienia się choroby tętnic obwodowych. Są to osoby niedbające o dietę, palące papierosy, regularne sięgające po nadmierne ilości alkoholu i unikające aktywności fizycznej, a także pacjenci z nadciśnieniem, tętniczym, cukrzycą i otyłością brzuszną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić