Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Pojawia się po wypiciu alkoholu. Może ostrzegać o nowotworze

71

U niektórych osób po wypiciu alkoholu zauważalne jest zaczerwienienie na twarzy. I chociaż przypadłość ta ze względu na uwarunkowania genetyczne częściej dotyczy Azjatów, to może być też znak, że jesteś w grupie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych.

Pojawia się po wypiciu alkoholu. Może ostrzegać o nowotworze
Czerwone policzki mogą ostrzegać o chorobie (ALIHAN)

Zaczerwienienie na twarzy niedługo po wypiciu wysokoprocentowego trunku może świadczyć o alergii na alkohol, ale nie tylko. Należy pamiętać, że alkohol zawiera etanol, który jest rozkładany przez nasz organizm m.in. na aldehyd octowy. To związek, który jest niezwykle toksyczny w dużych ilościach.

U osób, które mają zaburzony metabolizm alkoholu i źle reagują nawet na jego niewielkie ilości, może pojawić się problem z przetworzeniem wszystkich toksycznych substancji. Wówczas na naszej twarzy pojawiają się rumieńce, gdyż nasze naczynia krwionośne rozszerzyły się na skutek działania toksyn. U niektórych osób oprócz zaczerwienienia na twarzy może też pojawić się szybsze bicie serca oraz mdłości.

Naukowcy z Korei postanowili zbadać grupę 1800 osób, które sięgały po alkohol co najmniej cztery razy w tygodniu. Badacze zaobserwowali, że u 1/3 biorących udział w badaniu pojawiał się rumieniec na twarzy na skutek nagromadzenia się aldehydu octowego w organizmie.

Wiadomo, że jest to związek silnie rakotwórczy, dlatego naukowcy umieścili osoby z zaczerwienioną twarzą w grupie wysokiego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych związanych z piciem alkoholu. U tych samych badanych zaobserwowano również wysokie ciśnienie tętnicze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić