Ten nowotwór najczęściej zabija Polaków. Objawy zobaczysz na twarzy

233

Rak płuc jest głównie kojarzony z dolegliwościami układu oddechowego. Jak się okazuje, symptomami tego nowotworu są nie tylko kaszel, duszności czy chrypka. Dowiedz się, jaki inny niepokojący objaw może świadczyć o rozwoju tej poważnej choroby.

Objawy raka płuc zobaczysz na twarzy
Objawy raka płuc zobaczysz na twarzy (Getty Images)

Niecodzienny objaw raka płuc widoczny na twarzy

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce - rocznie umiera przez niego ok. 23 tys. Polaków. Największą szansę na wyzdrowienie mają pacjenci, u których schorzenie zostaje zdiagnozowane we wczesnym stadium rozwoju. Typowe objawy tego nowotworu są związane z układem oddechowym.

Osoby dotknięte nowotworem płuc często skarżą się na kaszel, odkrztuszanie wydzieliny zawierającej krew, problemy z oddychaniem, chrypkę i świszczący oddech. Tym objawom nierzadko towarzyszy nieuzasadniony spadek masy ciała i przewlekłe zmęczenie. Niestety te wszystkie symptomy często występują dopiero wtedy, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie rozwoju.

Pierwsze objawy raka płuc są często mało charakterystyczne i mogą być mylone z symptomami innych i mniej niebezpiecznych chorób. Dlatego właśnie wiele osób je bagatelizuje.

Jeden z nietypowych objawów rozwoju komórek rakowych w płucach można zaobserwować na naszej twarzy. Wówczas na niej i na szyi pacjenta pojawia się obrzęk. Jest on spowodowany guzem, który naciska na żyłę główną górną. Znajduje się ona w śródpiersiu, w obrębie płuc i węzłów chłonnych śródpiersia. Żyła główna górna pobiera krew z szyi, głowy i górnych obszarów klatki piersiowej. W sytuacji, kiedy guz powoduje nacisk na żyłę, wówczas prawidłowy przepływ krwi zostaje zablokowany, czego efektem jest pojawienie się opuchlizny. Do objawów towarzyszących można zaliczyć obrzęk kończyn górnych, sinicę oraz poszerzenie naczyń żylnych w okolicach klatki piersiowej i szyi.

Fachowa nazwa tego symptomu to zespół żyły głównej górnej. Ten objaw w ok. 85-95 proc. przypadków jest wynikiem rozwoju nowotworu w klatce piersiowej, dlatego nigdy nie wolno nam go lekceważyć. Jeżeli zauważymy obrzęk na naszej twarzy lub szyi, jak najszybciej udajmy się do specjalisty, bo w przypadku śmiertelnej choroby, jaką jest rak płuc, profilaktyka jest najważniejsza.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić