Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Przeciwwskazania do lotu samolotem. To musisz wiedzieć

6
Podziel się:

Niższe ciśnienie, mniejsze stężenie tlenu i suche powietrze w samolocie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dodatkowo część osób reaguje zwiększonym stresem na godziny spędzone na pokładzie. Dlatego w niektórych przypadkach loty są niewskazane. Kogo to dotyczy?

Przeciwwskazania do lotu samolotem. To musisz wiedzieć
Przeciwwskazania do lotu samolotem. To musisz wiedzieć (Unsplash.com, Suhyeon Choi)

Rozpoczęły się wakacje, które mogą być rekordowe pod względem podróży odbywanych samolotem, gdyż w poprzednich dwóch latach restrykcje covidowe mocno dawały się we znaki wielu turystom. Planując daleką podróż należy mieć na uwadze, że w przypadku części osób niewskazane jest wsiadanie na pokład samolotu.

Kto nie powinien latać? Eksperci wskazują, że osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, płuc i laryngologicznymi powinny zastanowić się nad tym, czy w ich przypadku odbywanie podróży samolotem jest bezpieczne.

Przeciwwskazania do lotu samolotem. To musisz wiedzieć

Rezygnację z lotu sugeruje się w przypadku zmagania z chorobą wieńcową czy też dusznicą bolesną w spoczynku. Jeśli niedawno przebyliśmy zawał serca lub udar mózgu, również zaleca się odpuszczenie lotu. W takich sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem i skonsultować z nim wszystkie decyzje.

Z latania wyklucza odma opłucnowa, a także przewlekłe choroby płuc charakteryzujące się dusznością. Na pokład samolotu nie powinny wchodzić również osoby z chorobą zatok (przede wszystkim zmagające się z zatykaniem trąbki Eustachiusza), chorobą dekompresyjną czy mające na swoim koncie niedawno odbyty atak padaczki.

Co ciekawe, rezygnację z lotu samolotem zaleca się też w przypadku nurkowania na 12-48 godzin przed planowanym rejsem. W tym przypadku wiele zależy jednak od czasu i głębokości nurkowania.

Musimy przy tym pamiętać, że poszczególne linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy dotyczące ograniczeń zdrowotnych. Warto się z nimi zapoznać przed próbą wejścia na pokład samolotu.

Część kobiet nie jest świadoma, że ciąża również może być przeciwwskazaniem do odbywania lotów samolotem. Jeśli przebiega ona zgodnie z planem, to do 36. tygodnia nie mamy większych powodów do zmartwień. Później zaleca się jednak rezygnację z takiego sposobu odbywania podróży. W przypadku ciąży mnogiej najlepiej zrezygnować z latania od 32. tygodnia.

Zakrzepica potrafi być utrapieniem w przypadku planowania długiej podróży. Lekarz może odradzać nam lot przez co najmniej miesiąc od momentu wykrycia tej choroby. Owa dolegliwość może przysporzyć problemów, jeśli nasz lot ma trwać kilkanaście godzin. Wynika to z faktu, że pozycja siedząca podczas lotu długodystansowe sprzyja pojawieniu się zakrzepu.

Zobacz także: Rząd pracuje nad przedłużeniem urlopów. Eksperci chcą zmian
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
B27
miesiąc temu
Nie lecialem jeszcze pociagiem też nie jechałem bo kartofle sadzilem i ogórki i kapustę i buraki. Byki byly i swinki, kury też.
Wesoly
miesiąc temu
Latanie jest dla ptakow. Bog to widzi I wkoncu kazdy kto lata spadnie.
Irena
miesiąc temu
Nie nawidze latac,strasznie mnie boli ucho maz mowi ze przesadzam
Seks to zdrow...
miesiąc temu
A ja latam za du pe czkami, im młodsza tym lepsza. I nie mam problemów ani z sercem ani z plucamia tym bardziej z konarem.
Aleks
miesiąc temu
Ja moam klaustrofobię i nie latam. Nie współczujcie mi, wcale nie żałuję. Polska to piękny kraj, nie muszę i nie chcę nigdzie latać.
Psychoanality...
miesiąc temu
Zapomnieliście dodać że nie zaleca się latać na golasa w stanie wskazującym na spożycie alkoholu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić