Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Więzienie to nie hotel. Resort Ziobry wytacza ciężkie działa

143
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości wytacza ciężkie działa przeciwko więźniom. Resort Zbigniewa Ziobry zamierza wprowadzić szereg zmian w Kodeksie karnym. Wszystko po to, aby więzienie nie było traktowane jako hotel. Co się zmieni? Osadzeni nie będą mogli liczyć na korzystanie z usług lekarzy specjalistów bez kolejek, pojawią się za to opłaty za prywatny telewizor i zakaz gry na PlayStation.

Więzienie to nie hotel. Resort Ziobry wytacza ciężkie działa
Więzienie to nie hotel. Resort Ziobry wytacza ciężkie działa (PAP, Paweł Supernak)

Wirtualna Polska dotarła do planów reformy Ministerstwa Sprawiedliwości pod nazwą "Więzienie to nie hotel". Resort Zbigniewa Ziobry chce "ukrócić przywileje więźniów". Projekt nowelizacji Kodeksu karnego został już przyjęty przez rząd i trafił w tym tygodniu do Sejmu.

Posłowie zajmą się projektem na posiedzeniu zaplanowanym na początku przyszłego miesiąca (6-7 lipca). Prace mają być przeprowadzone ekspresowo, bo resort Ziobry planuje przegłosowanie zmian jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi.

Więzienie to nie hotel. Resort Ziobry wytacza ciężkie działa

Co się zmieni? Nowelizacja ma doprowadzić do tego, że więźniowie nie będą mogli liczyć na korzystanie z usług lekarzy specjalistów bez kolejek. Będą musieli odstać swoje w kolejkach, podobnie jak obywatele przebywający na wolności. Na tym jednak nie koniec.

Resort tłumaczy, iż za opiekę osadzonych nie płacił NFZ, a budżet więziennictwa. Dlatego szpitalom opłacało się leczyć skazanych, bo mogły sobie zapewnić w ten sposób dodatkowy zarobek. Zmiana w przepisach ukróci ten proceder.

Dr Paweł Kobes z Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Warszawskiego powiedział Wirtualnej Polsce, że to "dobra zmiana". - O tej kwestii mówi się już od wielu lat. Dotychczasowe rozwiązania rodzą w społeczeństwie uzasadnione poczucie niesprawiedliwości. Nie ma żadnego uzasadnienia dla pierwszeństwa więźniów w kolejce do lekarza - stwierdził ekspert.

Rząd chce też zająć się tym, by osadzeni płacili za prąd. Osadzeni, którzy wnioskują o posiadanie telewizora w celu, musieliby się zatem liczyć z dodatkowymi opłatami.

- Mamy w polskich więzieniach 22 tysiące cel. Jeszcze 1,5 roku temu w 4 tysiącach cel były konsole PlayStation. Więźniowie mogli grać sobie w Fifę i inne gry. Dzisiaj nie ma żadnej konsoli. Ale chcemy iść z tym dalej - mówi Wirtualnej Polsce jeden z pracowników ministerstwa.

Środki zebrane w ten sposób mają trafić m.in. do Funduszu Aktywizacji Zawodowej, co z kolei powinno zachęcić więźniów do podejmowania pracy podczas odsiadki.

Ograniczenie dostępu do telewizora budzi pewne wątpliwości ekspertów, bo kontakt ze światem pełni ważną rolę w kształtowaniu odpowiednich postaw skazanych. Podobnie jest z możliwością odbycia rozmowy telefonicznej ze znajomymi.

Tymczasem nowelizacja Kodeksu karnego zakłada wprowadzenie minimum na poziomie jednego telefonu tygodniowo - do obrońcy i jednej rozmowy z innymi osobami, np. z rodziną czy znajomymi. Jeśli skazany będzie chciał wykonać więcej połączeń, będzie musiał napisać odpowiedni wniosek. Decyzję w tej sprawie podejmie dyrektor danego zakładu karnego.

Ograniczenie kontaktu z obrońcą również budzi wątpliwości ekspertów, bo chociażby prawo unijne gwarantuje podejrzanym i oskarżonym dostęp do adwokata w takim terminie i w taki sposób, aby taka osoba mogła skutecznie korzystać z prawa do obrony.

Resort Ziobry chce też ograniczyć możliwość składania skarg przez więźniów. Tylko w roku 2020 wniesiono 37 tys. tego typu wniosków, a 267 z nich uznano za zasadne. Dlatego zdaniem ministerstwa można mówić o "nadużywaniu prawa skargi oprzez celowe wywoływanie nieuzasadnionych czynności administracyjnych i formalnych, które przede wszystkim zaburza i narusza interesy skazanych korzystających w sposób prawidłowy z odformalizowanego środka ochrony".

Zobacz także: Oburzenie po wywiadzie z Kaczyńskim. "Za rok nie będzie co zbierać po tym rządzie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(143)
Fedex
miesiąc temu
Jestem za ale tylko tam gdzie będzie siedział Ziobro i jego kolesie.
BLONDI
miesiąc temu
WITAM wydaje MI się że jet to troszeczkę w odskoczni do faktów codziennych w TYM SYSTEMIE ZAMKNIĘCIA ZA MURAMI GDZIE NIKT NIE MA DOSTĘPU DO PRAWDY.ŻADNE INTERWENCJE SĄ NIEMOŻLIWE ANI POLICJA,ANI SANEPID WSZYSTKO W KRĘGU ZAMKNIĘTYM. TO SPOWODUJE OGROM NADUŻYĆ PRZECIWKO OSADZONYM I FUNKCJONARIUSZE SŁUŻBY WIĘZIENNEJ BĘDĄ SIĘ CZULI BEZKARNIE.A PRZEŁOŻENI BĘDĄ ZDARZENIA KRYĆ I PEZEKŁAMYWAĆ TAK JAK IM BĘDZIE WYGODNIE.CZYLI JAK DO TEGO CZASU OSADZONY MORZE PRZEKAZAĆ INNEJ OSOBIE INFORMACJĘ NA BIEŻĄCO TO PÓŻNIEJ MOŻE BYĆ TAK ŻE PÓJDZIE ZDROWY DO ZAKŁADU KARNEGO-WIĘZIENIA A WRÓCI JAKO KALEKA LUB W TRUMNIE.ZA SKIEROWANIE OSADZONEGO DO ZAKŁADU KARNEGO-WIĘZIENIA ODPOWIADA SĘDZIA KTÓRY WYDAŁ TAKI WYROK.A JAK W TYM PRZYPADKU Z PONIESIENIEM ODPOWIEDZIALNOŚCI KTO JĄ PONIESIE?.A JAK TO SIĘ MA DO OBOWIĄZUJĄCEJ KONSTYTUCJI. KTO PÓŻNIEJ PONIESIE KOSZTY LECZENIA DANEJ OSOBY,Z JAKIEGO FUNDUSZ ZOSTANĄ POKRYTE? JAK SIĘ KOMUŚ WYDAJE ŻE RODZINA-LUB INNE OSOBY NIE BĘDĄ DOMAGAĆ SIE ODSZKODOWANIA I NIE BĘDĄ WNOSIĆ ROSZCZEŃ.WYPADAŁO BY SIĘ DOBRZE ZASTANOWIĆ NAD TYM.... JEST TO JEDEN MALEŃKI GŁOS SPOŁECZEŃSTWA.
Felek
miesiąc temu
Pegazus i miliony z funduszu dla poszkodowanych? Niech ten człowiek zastanowi się w jakich warunkach chce siedzić?
Wrogów na bru...
miesiąc temu
Jak dla mnie idiota ciężkiego kalibru. Więzienie to nie hotel zgadza się. Ale w wypadku takich kretynizmów jakie zamierza ten czub wprowadzić to o wyprostowaniu kogokolwiek psychiki nie ma nawet co mówić. Jedynymi odczuciami jakich więźniowie będą doświadczać i które będą w nich samych narastać będzie wściekłość, agresja, złośliwość itp. Jeden telefon tygodniowo do rodziny i adwokata ? Trzeba być skończonym idiotą żeby coś takiego wprowadzać. Zakaz konsoli czy innych, nie wiem jakich rozrywek ? To co ? Lepiej żeby co chwilę gdzieś w ramach swoiście rozumianej rozrywki się tłukli lub nawet z powodu narastającej do granic agresji, żeby ktoś kogoś zamordował ? Osobiście bym wolał zapewnić im coś przy czym będą mogli się wyciszyć i normalnie czas spędzać. Inaczej Polska z takimi ... jak ten będzie wielkim patolandem. To jest człowiek chory na nienawiść do narodu. Skandynawskie więzienia by mogły być przykładem do tego wiecznie czerwonego z wściekłości czopa. Podejście tamtejszych psychologów i mądrych ludzi w temacie więziennictwa by mogło wiele nauczyć polskich mongołów wychodzących z założenia że skoro więzień to odebrać wszystkie prawa, zgnoić, stłamsić i najlepiej dawać suchy chleb i kubek wody na dzień. Wszelki obkład to już za wiele. Obkład mogą mieć świńskie ryje przy korycie. Mam nadzieję że ten patologiczny rząd i jego sprzymierzeńcy polecą na bruk i do cel za swoje działania na szkodę tego kraju i jego mieszkańców.
rolnik
miesiąc temu
Czas najwyższy i żeby też wyżywienie było w stawce jaką mają szpitale. A nie wyższe niż w szpitalach chyba w nagrodę.
smok wawelski
miesiąc temu
nie musze lubic PIS ale wiezienie to nauczka zeby tu wiecej nie trafic a nie wakacje na moj koszt
zenek
miesiąc temu
PIS -radny PIS kradł prąd,czy PISowcy to złodzieje?...nie mam zaufania do PIS! ani Glapiński ani Obajtek ani Morawiecki nie wzbudzają mojego zaufania...myślę ze "okradają" polaków,wyzsze raty spłat kredytów,wyzsze ceny benzyny i jeszcze kradną prąd...patologiczny Rząd.
duperelczyk
miesiąc temu
Słusznie !
Mirek
miesiąc temu
Tylko obowiązek pracy a kształcenie wieczorowe jakie realizuje tysiące obywateli.Pracując w więzieniu mogli by spłacać alimenty czy zasądzone zadość uczynienia okradzionym Polakom. Kto nie pracuje jeść nie powinien.
Gość
miesiąc temu
Może na 10 lat go zamknąć, niech pierwszy przetestuje.
Klawiszk
miesiąc temu
Kłamstwa, czyli obietnice wyborcze czas zacząć.
psychogodek
miesiąc temu
Chyba tego nie przemyślał, za rok będzie przecież spędzał tam bardzo wiele czasu.
Felek
miesiąc temu
Nic z tego nie wyjdzie. Jak zwykle z tymi pożal się boże specjalistami. Wiecie dlaczego? W tyle głowy cały czas im siedzi, że to może ich osobiście dotyczyć ;-)
StoneCold
miesiąc temu
.... O tej kwestii mówi się już od wielu lat... To może zamiast mówic to zacząć cos robić? Pracujesz masz ciepły prysznic, nie pracujesz zimna woda. To samo z jedzeniem powinno być
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić