o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGA
|

Ryby, które są szkodliwe dla zdrowia. Lepiej wyeliminować je z diety

31
Podziel się

O rybach powszechnie wiadomo, że są źródłem jodu, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D i białka. Niestety, niewiele osób wie, że nie wszystkie gatunki są w pełni korzystne dla organizmu człowieka. Wiele z nich może zawierać rakotwórcze metale ciężkie i rtęć. Których ryb należy unikać?

Ryby, które są szkodliwe dla zdrowia. Lepiej wyeliminować je z diety
(Getty Images)
bEstKOJh

Dioksyny i metale ciężkie w rybach

Zakład Chemii Żywności i Środowiska Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni przy współpracy z innymi instytucjami określił, że w polskich rybach morskich znajduje się wiele dioksyn i ich pochodnych, a także metali ciężkich, głównie rtęci.

Dioksyny to nic innego jak substancje chemiczne, które są skutkami ubocznymi działań przemysłowych. Zbierają się głównie w tłuszczu ryb. Mogą one wywoływać m.in. nowotwory, bezpłodność, choroby wątroby.

bEstKOJj

Badania wykazują, że czasem nawet mała ilość rtęci jest w stanie uszkodzić płód albo zaszkodzić karmionemu piersią dziecku. U dorosłych duże stężenie tego pierwiastka może z kolei spowodować uszkodzenie mózgu, wątroby i nerek. Rtęć jest także rakotwórcza.

Jakich ryb unikać?

Według naukowców, w każdej rybie znajdują się śladowe ilości rtęci i dioksyn. W polskich rybach można ich najwięcej znaleźć w pandze, rybie maślanej, tilapii, tuńczyku, okoniu, płotce, dorszu i węgorzu.

Panga

Szczególną uwagę należy zwrócić na pangę. Jest to jedna z najczęściej kupowanych ryb mrożonych. Pochodzi głównie z hodowli wietnamskich. O warunkach panujących w takich hodowlach mówi się na całym świecie.

bEstKOJp

Ryby są tam trzymane w dużym zagęszczeniu, często chorują i wzajemnie zarażają się bakteriami i pasożytami. Karmi się je np. granulkami z mączki rybnej lub ekstraktem z soi, podaje się hormony, antybiotyki i środki bakteriobójcze. W ich składzie znajdują się duże ilości związków chemicznych, np. dioksyny, dieldryny, PCB, aldryny i toksafen.

Tilapia

Tilapia, to podobnie jak panga, ryba hodowana, pochodząca głównie ze sztucznie stworzonych chińskich hodowli. Odradzana jest głównie alergikom i osobom z problemami sercowymi. Sumy znajdujące się w polskich supermarketach również najczęściej pochodzą z hodowli znajdujących się w Azji.

Łosoś i szczupak

Podobny problem pojawia się, jeśli chodzi o łososia. Faktycznie, jest to jedna z najbardziej wartościowych ryb. Jednak odmiana hodowlana posiada od 15 do 34 proc. tłuszczu, a dziki zaledwie 5-7 proc. (a to właśnie tłuszcz magazynuje najwięcej toksyn). Szczupak to z kolei ryba, która ma w sobie najwięcej rtęci. Wszystko dlatego, że znajduje się u szczytu łańcucha pokarmowego.

bEstKOJq

Ryby, które warto spożywać, to pstrąg, śledź, łosoś dziki i makrela atlantycka. Mają one dużą wartość odżywczą, a jednocześnie zawierają mało substancji toksycznych. Ryby o umiarkowanej wartości odżywczej to dorsz atlantycki, karp oraz mintaj. Są bogate w kwasy Omega-3, jod, białko oraz fosfor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEstKOJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
GOŚĆ
6 miesięcy temu
Najlepiej to jeść szczaw i mirabelki rekomendowane kiedyś przez posła RP. TYLKO CZY ABY ONE NIE ZASZKODZIŁY POSŁOM.
Śmierdzący
6 miesięcy temu
Nie nie nie dobra niedługo będziemy jeść ludzi... No chyba że ludzie też są zatróci no tak brzeciesz jest Covid-19 no przepraszam są hahahaha
To ważne!!!!
6 miesięcy temu
Należy wiedzieć o rosnącej ilości histaminy w każdej rybie, gdy nie zostanie od razu wypatroszona po złowieniu. Wiele osób nawet nie ma pojęcia, a lekarze ich oszukują, bo zataili przed pacjentami fakt, że żywność dzieli się na tę z niska ilością histaminy i na tę z wysoką ilością histaminy. Ryba tuż po złowieniu i natychmiast wypatroszona w ogóle nie ma w sobie histaminy. Za to te z masowych połowów, gdy leżą na kupie mają coraz więcej histaminy w sobie. Teraz wiele osób ma problemy z ilością enzymu DAO rozkładającego histaminę z żywności, bo jest to drugi rodzaj histaminy oprócz tej od prawdziwej alergii i z układu immunologicznego i wcale nie mają ani alergii, ani nietolerancji pokarmowej. Ale nietolerancje histaminy! Wówczas mogą jeść całkowicie świeże ryby bez problemu! A testy nietolerancji pokarmowej pokazują nieprawdę, bo reakcje jak przy alergii zależą tu od ilości spożytej histaminy w ogóle z żywności różnego rodzaju, a nie od rodzaju żywności. O tym niech media zaczną pisać, bo lekarze nas oszukują!!!!
bEstKOJL
Karp.
6 miesięcy temu
Najbardziej toksyczny jest szczupak morski z zatoki puckiej
Rybka
6 miesięcy temu
No jak to. Przecież pisaleś redaktorzyno, że ryby i dieta srodziemnomorska są zdrowe. Czas zmienić zajęcie.
Ola
6 miesięcy temu
Dlaczego nie ma informacji przy cenie ryb tak jak na papierosach, że poszczegòlne ryby są szkodliwe?
Elka
6 miesięcy temu
Pozostała nam już tylko wizyta w zakladzie pogrzebowym, tam wybór trumny lub urny, a następnie zagłodzić się na śmierć🤔 jedzenie skażone, napoje zatrute konserwantami, teraz to nawet życie szkodzi🙊🙊🙊
Ada
6 miesięcy temu
Poczytajcie sobie Odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii naprawdę warto!
Lila
6 miesięcy temu
Strach się bać 😱
grazka
6 miesięcy temu
dziękuję za informacje.pozdrawiam
Mimi
6 miesięcy temu
Jak chcecie dobrze i zdrowo się żywić to zapraszam do biedronki Lidla itd polecam mięsko naszpikowane zagęszczacza mi konserwantami z bardzo długim terminem do spożycia po ugotowanie polecam z wywaru ugotować rosołek oraz kiełbaski w której jest łój kopytka upierzenie wnętrzności sierść itd smacznego życzę!!!!!!!!
pozdrawiam
6 miesięcy temu
Najlepsze to są ryby w smażalniach latem nad morzem. Objadam się pangą prosto z kutra albo makrelą (tez z kutra).
Mery
6 miesięcy temu
Może ktoś zna jakieś produkty , owoce , warzywa , mięso itp . Które nie szkodzą ????!!! Chętnie się na nie przerzucę , ale obawiam się że wtedy musiałabym odżywiać się samym powietrzem .... ale powietrze też zatrute .....
bEstKOJD
Wędkarz
6 miesięcy temu
Za tak głupie artykuły powinno się wtrącać do lochu. Żenada.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić