Swędzenie skóry to sygnał alarmowy. Wątroba lub nerki mogą być na wykończeniu

23

Wydaje się, że swędzenie szyi to banalna dolegliwość, z którą łatwo można się uporać drapaniem, czasem odpowiednią pielęgnacją, zmianą kosmetyków lub odzieży. Tymczasem swędzenie skóry może świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu niektórych narządów wewnętrznych.

Swędzenie skóry to sygnał alarmowy. Wątroba lub nerki mogą być na wykończeniu
(Getty Images)

O jakich chorobach może świadczyć swędzenie szyi?

Dotyczy to przede wszystkim chorób cholestatycznych. Są to schorzenia polegające na zastoju żółci i nieprawidłowej pracy wydzielniczej wątroby. Obok zaburzeń trawiennych i powiększenia wątroby oraz śledziony, jeden z najczęstszych objawów to świąd skóry.

W ciąży cholestaza może zagrażać życiu i zdrowiu płodu. Zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego i krwotoku po porodzie u matki. Niezbędne jest wówczas objęcie ciężarnej specjalistyczną opieką. Również żółtaczka, zapalenie wątroby oraz marskość wątroby mogą dawać objawy w postaci uporczywego świądu.

Choroby nerek i tarczycy

Zintensyfikowany świąd skóry może świadczyć także o zapaleniu nerek, niewydolności nerek, a także innych patologicznych zmianach w obrębie funkcjonowania tych narządów.

Uporczywe swędzenie skóry pojawia się także podczas problemów z tarczycą

Występuje zarówno w nadczynności tarczycy, jak i niedoczynności oraz w chorobie Hashimoto, na którą skarży się coraz więcej osób.

Łupież i łuszczyca

Świąd skóry może być powodowany łupieżem lub łuszczycą. Skórę pokrywają zmiany, plamy i łuszczące się płaty. Wówczas niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i terapia.

Problemy psychiczne

Świąd skóry może być związany z nerwicą. W sytuacjach stresowych problem może również ulegać nasileniu. Pod wpływem stresu mogą również zaostrzać się objawy innych chorób objawiających się swędzeniem jak alergie, pokrzywki, łuszczyca. Na swędzenie skóry narzekają także osoby pogrążone w depresji.

Chociaż swędzenie skóry wydawać się może błahym schorzeniem, nie należy go lekceważyć. Konsultacja lekarska może ulżyć nie tylko doraźnie w tej dolegliwości. Wnikliwe badanie pozwoli również dotrzeć do źródeł problemu i uporać się ze świądem skóry na dobre.

Zobacz też: Morsowanie i wyprawa w góry w szortach. "Uprawiajmy sporty ekstremalne z głową"

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić