Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Szczepienia COVID-19 – jak się zarejestrować?

20

Szczepienia przeciwko COVID-19 są dostępne już dla wszystkich osób, które skończyły 12 lat. W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie?

Szczepienia COVID-19 – jak się zarejestrować?
Szczepienia na COVID-19 są już dostępne dla wszystkich osób, które skończyły 12 lat (PAP)

Szczepienia COVID-19

Szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpłatna i dobrowolna. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które ukończyły 12 rok życia. W krajach Unii Europejskiej dostępne są trzy rodzaje szczepionek, które podaje się w schemacie dwóch dawek. Są to: szczepionka mRNA Comirnaty Pfizer-BioNTech, szczepionka mRNA COVID-19 Vaccine Moderna, szczepionka wektorowa Vaxzevria AstraZeneca. Poza nimi istnieje także szczepionka podawana w jednodawkowej postaci. Mowa tu o szczepionce wektorowej Janssen (Ad.26.COV2.S).

Szczepienia COVID - rejestracja

Rejestracji na szczepienie można dokonać na cztery różne sposoby. Pierwsza opcja to kontakt z całodobową infolinią pod numerem 989 (połączenie jest bezpłatne). Do zapisania się w taki sposób potrzeby jest numer PESEL. W czasie rozmowy wybiera się miejsce i termin szczepienia. Mając PESEL, można zapisać bliskich, a podając ich numer telefonu ma się pewność, że otrzymają wiadomość SMS z potwierdzeniem wizyty.

Druga możliwość to elektroniczna rejestracja przez e-Rejestracje na portalu pacjent.gov.pl. Dzięki e-Rejestracje można dokonać rejestracji zarówno za pomocą Profilu Zaufanego (jest to pełna rejestracja), jak i bez użycia Profilu Zaufanego (jest to szybsza ścieżka). Podczas rejestracji przez profil zaufany użytkownik może wybrać jeden z pięciu zaproponowanych terminów w punktach szczepień zlokalizowanych w pobliżu adresu.

W tym drugim przypadku - szybkiej rejestracji wystarczy podać numer PESEL, nazwisko oraz numer telefonu. Po podaniu tych danych system oferuje termin i miejsce szczepienia.

Kolejną możliwością rejestracji na szczepienie jest kontakt z wybranym punktem szczepień. Jeśli nie będą mieli dogodnego terminu warto zadzwonić na infolinię NFZ - tel. 989, pod którym konsultanci znajdą termin w innym punkcie znajdującym się w pobliżu.

Ostatnia opcja to kontakt przez SMS. Aby się zarejestrować należy wysłać SMS o treści SzczepimySie na nr 664 908 556 lub 880 333 333. W tym przypadku również system wyszuka najbliższy dostępny termin w dogodnej lokalizacji. 24 h przed planowanym szczepieniem na podany numer telefonu przyjdzie wiadomość z przypomnieniem o terminie i miejscu wizyty.

Program szczepień

Od czasu wprowadzenia szczepionki przeciwko COVID-19 stopniowo zwiększała się grupa osób mogących się zaszczepić. Od 10 mają mogą zaszczepić się wszystkie pełnoletnie osoby. Od 17 maja dobrowolnie do szczepienia mogą przystąpić również osoby w wieku 16 i 17 lat, a od 7 czerwca dołączyły dzieci, które skończyły 12 lat.

Zobacz także: Szczepienie wziewne przeciw COVID-19? Dr Karauda wymienia zalety
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić