Tyle wynosi najniższa krajowa w Polsce. Jest wyższa niż rok temu

27

Ile wynosi najniższa pensja krajowa brutto i netto? Jest wyższa niż rok temu. Najnowsze informacje o minimalnym wynagrodzeniu na umowę o pracę.

Tyle wynosi najniższa krajowa w Polsce. Jest wyższa niż rok temu
Ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto? (pixabay.com, pixabay)

Najniższa krajowa brutto i netto wzrosła w 2021 roku. Od 1 stycznia 2021 minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę wynosi 2800 zł brutto (2061,67 zł netto), zaś minimalna stawka godzinowa 18,30 zł brutto, co daje 13,37 zł netto.

Minimalne wynagrodzenie. Najniższa krajowa to inaczej płaca minimalna albo minimalne wynagrodzenie. Jest to ustalona przez państwo minimalna stawka za pracę wykonaną w określonym wymiarze czasu. Na minimalną stawkę nie wpływa wykształcenie i kompetencje pracownika - stawka ta przysługuje wszystkim osobom pracującym, które zatrudnione są w ramach umowy o pracę oraz umowy zlecenia.

Najniższa krajowa brutto w 2021 roku w Polsce wynosi 2800 zł. Jest to o 200 złotych więcej niż w zeszłym roku (2020), kiedy to wynosiła 2600 zł brutto. Wzrost wynagrodzenia brutto można zaobserwować patrząc na minione lata - w tym roku jest ono jak do tej pory najwyższe. Ta kwota dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Najniższa krajowa netto. Wyższa kwota brutto to również wyższa kwota netto. Oznacza to, że w 2021 roku najniższa krajowa netto, potocznie zwana kwotą "na rękę" wynosi dokładnie 2061,67 zł (w przypadku umowy o pracę). Jest to suma, którą pracownik otrzymuje po odjęciu składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy, które łącznie wynoszą 738,33 zł.

Mniejszy podatek ponoszą osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Zgodnie z rozporządzeniem Państwa nie płacą one podatku dochodowego, dlatego kwota na rękę w ich przypadku wyniesie 2199 zł.

Najniższa krajowa - umowa zlecenie

Dla niektórych umów zlecenia w 2017 roku została wprowadzona minimalna stawka godzinowa. W 2021 roku minimalna stawka godzinowa netto w przypadku umowy zlecenia wynosi 18,30 zł brutto, co daje 13,37 zł netto. Warto wiedzieć, kogo dotyczy ta stawka. 

Stawka godzinowa dla umowy zlecenia odnosi się do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, a także samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową i samodzielnie wykonujących zadania, wynikające z umowy.

Uczniowie i studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia, pracujący na umowę zlecenie otrzymają minimalną stawkę godzinową netto w wysokości 18,30 zł netto. Wynika to z faktu, że w ich przypadku wynagrodzenie nie jest opodatkowane oraz nie jest obciążone składką ZUS.

Najniższa krajowa a umowa o dzieło

Informator Państwowej Inspekcji Pracy wskazuje, że umowa o dzieło jest poza zakresem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W przypadku tego rodzaju umowy nie obowiązują zatem stawki minimalne.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić