Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
|

Takich jajek nie kupuj, są najgorszej jakości

40
Podziel się:

Jajka to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych w Polsce. Są bogatym źródłem białka oraz cennych witamin i minerałów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów jaj kurzych, jednak różnią się one od siebie wartościami zdrowotnymi. W jaki sposób sprawdzić, czy jajka, które kupujemy, są dobrej jakości?

Takich jajek nie kupuj, są najgorszej jakości
Jakie jajka wybierać podczas zakupów? (With Photographer)

Podczas robienia zakupów należy przede wszystkim sprawdzić skład i termin przydatności do spożycia danego produktu. Sięgając po jajka, powinniśmy również przeczytać ich oznaczenie. Zawiera ono informację o rozmiarze jajek, producencie, kraju pochodzenia oraz, co dla nas najważniejsze, o sposobie chowu kur.

Wspomniany kod informacyjny ma postać X-YY-AABBCCDD. Litery YY to symbol kraju, w którym zostało wyprodukowane jajko (PL oznacza Polskę). Natomiast litery AABBCCDD to kolejno: kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności i kod firmy.

Z kolei, jeżeli chcemy sprawdzić, w jakich warunkach hodowane były kury, powinniśmy zwrócić uwagę na pierwszą cyfrę kodu (w tym przypadku X). Cyfra 0 oznacza chów ekologiczny, cyfra 1 – chów wolnowybiegowy, cyfra 2 – chów ściółkowy, a cyfra 3 – chów klatkowy.

Jeśli chodzi o chów ściółkowy i klatkowy, to podczas produkcji jajek, kury są zamknięte w pomieszczeniach, podaje im się sztuczną paszę i niekiedy faszeruje chemią. Dlatego najlepszym wyborem jest spożywanie jajek pochodzących z produkcji ekologicznej lub z chowu na wolnym wybiegu.

W tym przypadku kury są karmione w bardziej tradycyjny sposób i mają więcej przestrzeni. Wprawdzie tego typu jajka są nieco droższe, ale mają zdecydowanie lepszą jakość.

Jaja oznacza się również pod kątem wagi. Litera S oznacza wagę poniżej 53 g, litera M – wagę 53- 63 g, litera L – wagę 63-73 g, a XL wagę powyżej 73 g. Im większe jajko, tym bardziej prawdopodobne, że kura nie była hodowana w warunkach naturalnych. Poza tym bardzo duże jajko ma cieńszą skorupkę, która może pęknąć podczas gotowania. Dlatego najlepiej kupować jaja kurze w rozmiarze S lub M.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Jarosław hehe...
3 miesiące temu
Najlepsze jaja to te od chłopa, niegolone, podobno smakują jak lizak spod szafy!
Nicku
3 miesiące temu
Wolny wybieg.Dobre sobie.Widzialem jak kury dziobaly małe myszy .Nie tykał takich.
🐓 Koguto
3 miesiące temu
Bla, bla, a kury wszędzie w hodowli przemysłowej jedzą ta sama paszę. Po co te bzdurki redaktorku? 🤔
Wrobel
3 miesiące temu
Jaja z wolnego wybiegu są najgorsze kura żre wszystko od metali ciężkich choroby przenoszone przez dzikie ptactwo i odchody innych kur.
Ania
3 miesiące temu
W sumie bzdury w tym artykule. Wielkość jaja zależy od rasy i wieku kury, a cienkie skorupki od małej ilości wapna w diecie kury. Najlepiej parzeć na date ważności jaj, ale na to nikt nie parzy. I kupować od sprawdzonego rolnika. Żółtko nie jest pomarańczowe, a świeze jajo białko trudno oddzielić od żółtka. Jak białko jest jak woda to lepiej takie jajo dać psu.
Jedrek
3 miesiące temu
Znowu teoretyk beż pojęcia wolny wybieg salmonella 50%
Polski mis
3 miesiące temu
Czysta głupota jaja maja ten sam śklad bez wzgledu czy są klatkowe czy nie pasze są zaś na bazie zbóż dodając leki z kolei kury nie chorują a tym samym jaja są zdrowe a nie jak kura,, sobie chodzi dziubnie to tu tam, samo zdrowie,, guzik prawda kiedyś tak było ale nie teraz rolnicy masowo używają nawozów sztucznych opryskiwacz a kurka chodzi i wpierw... samo zdrowie nie kupujcie jaj na targu większość oszukuje widzieliście te kury co niosły albo z hurtowni maja tylko kody złamane Zadko rolnik który zajmuje się handlem jaja i dba o swoje kury zazwyczaj najważniejsze jest żeby miastowy kupil Miastowy głupi kupi bo,, wiejskie,, to nie te czasy że wiejskie było dobre teraz chemia, chemia, chemia i opryski, opryski gonią opryski nie litujciesię za bardzo unia Daje dopłaty dofinansowania etc. Już nie ta wieś nie te czasy Teraz chemia goni chemie
Alkoholik
3 miesiące temu
o2.pl a jakiej WÓDKI NIE KUPOWAĆ
Maria
3 miesiące temu
Te brązowe są najgorszej jakości? Hm….
Zorro
3 miesiące temu
*Z*
Jak Zorro
3 miesiące temu
*Z*
Sina
3 miesiące temu
Dlaczego na targowiskach są sprzedawane jaja bez jakichkolwiek oznaczeń na jajku? co na to Sanepid?
pytam Jasię
3 miesiące temu
twarde jak kacze jajka na twardo dowody że Tupoleja ze zwierzchnikiem woj.pol załatwiono za jednym zamachem wraz z generalicją itd, a sojusz nie ruszył dł-00.py czyli ze sojusz pn-atlantycki nie wierzy w te dowody czy co?
Jajcarz
3 miesiące temu
Mnie obchodzą tylko moje jaja a ostatnio dzieki uchodzczyniom z Ukrainy ma kto je possac za rozsądną cenę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić