Ten rodzaj seksu może prowadzić do raka! Lepiej uważaj

94

Naukowcy coraz częściej odkrywają patogeny, które sprzyjają powstawaniu raka. Jeden z nich, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), może przyczyniać się do zachorowania na raka jamy ustnej czy gardła. Zarazić się można podczas uprawiania seksu oralnego.

Ten rodzaj seksu może prowadzić do raka! Lepiej uważaj
(Getty Images)

Wirus brodawczaka ludzkiego - za co jest odpowiedzialny?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialny jest w dużej mierze za powstawanie raka szyjki macicy. HPV przyczynia się także do powstawania raka prącia i odbytu. Ale to nie wszystko. W ciągu kilkudziesięciu lat znacznie wzrosła liczba zachorowań na raka jamy ustnej i gardła wywołanego przez tego wirusa. Jest to związane z coraz częstszym uprawianiem seksu oralnego.

Niebezpieczeństwo seksu oralnego

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się drogą płciową, ale często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy nosicielami. Szacuje się, że kontakt z wirusami HPV ma nawet 2/3 dorosłych. Zwykle infekcja przebiega bezobjawowo i cofa się sama.

Według danych na raka jamy ustnej i gardła wywołanego przez wirus HPV częściej chorują mężczyźni. Podczas seksu oralnego mogą nieświadomie zarazić się wirusem. Przez długi czas można nawet nie wiedzieć, że zostało się zarażonym. Choroba rozwija się w ukryciu. Jej objawy - ból gardła, chrypka, nalot na podniebieniu i języku są bagatelizowane, ponieważ zwykle kojarzone są z niegroźnymi infekcjami.

Co ciekawe, z rakiem jamy ustnej zmagali się m.in. Michael Douglas, Bruce Dickinson i Eddie van Halen. Michael Douglas w jednym z wywiadów wprost powiedział, że za jego chorobę odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, którym zaraził się podczas seksu oralnego.

Czym jeszcze można zarazić się podczas zbliżenia?

Podczas seksu oralnego możemy zarazić się nie tylko wirusem HPV. W czasie zbliżenia może również dojść do zakażenia kiłą, rzeżączką, chlamydiozą, opryszczką, bakteriami jelitowymi. W przypadku zbliżeń oralnych nie trudno o mikrourazy, co sprzyja zakażeniu wirusem HIV i wirusami WZW typu B i C.

Dlatego podczas uprawiania seksu oralnego, szczególnie z nowo poznaną osobą, powinniśmy używać zabezpieczenia w postaci prezerwatyw lub specjalnych nakładek na narządy płciowe kobiety. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i partnera.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić