Kamil S. Sikora| 

To może być jedyny objaw raka płuc. Nie ignoruj

14

Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce. Nowotwór ten oprócz charakterystycznych objawów może dawać symptomy, które mogą być mylnie interpretowane. Niestety, to znacząco opóźnia diagnozę, a w tym przypadku czas ma ogromne znacznie.

To może być jedyny objaw raka płuc. Nie ignoruj
Jakie objawy daje rak płuc? (Licencjodawca, Alona Siniehina)

Eksperci z całego świata ostrzegają, że z roku na rok wzrasta liczba pacjentów chorych onkologicznie.

Niestety, ogromnym problemem jest to, że nowotwory są wykrywane w zaawansowanym stadium, co znacząco zmniejsza szanse na całkowite wyleczenie raka. Późna diagnoza często dotyczy właśnie raka płuc.

I chociaż jest on najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym w Polsce, to jest on również jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Na raka płuc co roku umiera ok. 23 tys. osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Palce pałeczkowate są objawem choroby

Do głównych czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu zalicza się palenie tytoniu. Szacuje się, że ten zgubny nałóg może odpowiadać nawet za 90 proc. przypadków raka płuc.

Lekarze onkolodzy podkreślają, że groźne jest zarówno bierne, jak i czynne palenie. Rak płuc częściej jest diagnozowany u osób narażonych na działanie szkodliwych substancji oraz związków chemicznych.

Rakotwórczo mogą działać: azbest, ołów, eter, smoła, nikiel, chrom czy beryl. W ostatni czasie coraz więcej ekspertów wskazuje, że kolejnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu płuc jest smog. Znaczenie mają też predyspozycje genetyczne.

Wiele przypadków raka płuc jest diagnozowanych na zaawansowanym etapie choroby ze względu na fakt, że nowotwór ten potrafi być bardzo podstępny.

Do najczęściej występujących symptomów zaliczamy: kaszel z krwiopluciem, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, nagły spadek masy ciała. Chorzy mają problem z pozbyciem się chrypki, skarżą się na trudności w przełykaniu oraz duszności.

Nie zawsze jednak rak płuc daje charakterystyczne objawy. Do mniej typowych możemy zaliczyć: bóle głowy, stawów, ramion i pleców, wahania nastroju.

Kolejnym objawem, którego nigdy nie wolno lekceważyć jest żółty kolor białek oczu. Najczęściej pojawia się on, gdy rak dał już przerzuty do wątroby. Eksperci z American Cancer Society podkreślają również, że objawem zaawansowanego nowotworu może być również zżółknięta skóra oraz ciemne zabarwienie moczu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić