Kamil S. Sikora| 

Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się najwcześniej

10

Cukrzyca to podstępne schorzenie, które przez długi czas może nie dawać o sobie znać lub wysyłać nietypowe sygnały, które łatwo przeoczyć lub pomylić z innymi chorobami. Warto wiedzieć, jakie objawy mogą pojawić się najwcześniej. Co powinno nas zaniepokoić?

Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się najwcześniej
Jakie są pierwsze objawy cukrzycy? (Licencjodawca, Spauln)

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, którą zazwyczaj wywołują czynniki genetyczne. Z kolei do rozwoju cukrzycy typu 2 w większości przypadków przyczynia się niezdrowy tryb życia.

Wprawdzie te dwa schorzenia różnią się między sobą pod względem mechanizmu działania, ale dają podobne objawy. W obu przypadkach u pacjentów na wstępnym etapie rozwoju może pojawić się przewlekłe zmęczenie i uczucie głodu.

W sytuacji, kiedy organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny albo komórki stają się na nią mało wrażliwe, wówczas glukoza nie jest odpowiednio przetwarzana w organizmie, co powoduje brak energii i wzmożony apetyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cynamon zapobiega cukrzycy typu 2. Popularna przyprawa tanim i skutecznym lekiem

Kolejnym symptomem, który może świadczyć o rozwoju cukrzycy, jest zbyt częste korzystanie z toalety. Zbyt wysokie stężenie cukru we krwi zaburza prawidłową pracę nerek, przez co organizm produkuje większe ilości moczu.

To z kolei może się wiązać z uczuciem wzmożonego pragnienia, ponieważ w tym przypadku organizm pozbywa się znacznych ilości wody i chce je uzupełnić. Zbyt mała ilość wody w organizmie lub odwodnienie nierzadko objawia się suchością i swędzeniem skóry. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie takie objawy, to być może w naszym organizmie rozwija się cukrzyca.

U chorych na cukrzycę może pojawić się także zaburzona ostrość widzenia, spowodowana zbyt niskim poziomem płynów w organizmie.

Nietypowe objawy pojawiające się przy cukrzycy typu 1 to m.in.: niekontrolowany i widoczny spadek masy ciała oraz wymioty i nudności. Z kolei u chorych na cukrzycę typu 2 można zauważyć takie nieswoiste symptomy jak wolno gojące się rany i drętwienie kończyn dolnych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić