Kamil S. Sikora| 

Trzy objawy raka. Pojawiają się o poranku

45

W zależności od tego, jaki narząd został zaatakowany przez komórki nowotworowe, organizm może wysyłać nam różne objawy. Onkolodzy jednak zauważają symptomy wspólne, które pojawiają się najczęściej u pacjentów onkologicznych o poranku. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Trzy objawy raka. Pojawiają się o poranku
(Getty Images, RyanJLane)

Choroby nowotworowe zbierają śmiertelne żniwo, a z roku na rok są diagnozowane u coraz młodszych pacjentów. Eksperci podkreślają, że ma to związek z kilkoma czynnikami. Ogromne znaczenie ma smog, który zwiększa ryzyko m.in. raka płuc.

Do rozwoju chorób nowotworowych przyczynia się również niezdrowy styl życia i związana z nim tzw. zachodnia dieta obfitująca w żywność wysokoprzetworzoną, czerwone mięso, nasycone kwasy tłuszczowe, słodycze czy słodkie napoje gazowane. Ryzyko wzrasta też u osób, które stronią od aktywności fizycznej, palą papierosy, a także spożywają alkohol.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciecierzyca. Dlaczego warto ją wybrać zamiast mięsa?

Nie wolno też zapominać o profilaktyce i regularnych badaniach. Istotne jest także uważne obserwowanie swojego ciała, które wysyła nam znaki ostrzegawcze mogące wskazywać na chorobę nowotworową.

Nie należy bagatelizować nawet tych najbardziej nietypowych, bo to właśnie szybkie rozpoznanie choroby daje największe szanse na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia.

Gdy rak zaatakuje organizm, część objawów możemy zauważyć o poranku. Zaniepokoić powinny nas nocne poty. Jeśli budzisz się, a twoja piżama jest mokra lub musisz zmieniać ją w ciągu jednej nocy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Nocne poty pojawiają się też przy menopauzie, zakażeniu koronawirusem, ale mogą też wskazywać na niski poziom cukru, zaburzenia lękowe czy chłoniaka, który należy do grupy nowotworów krwi.

Alarmujące powinno być też poranne zmęczenie, które nie maleje w ciągu dnia. To szczególnie niepokojący objaw jeśli towarzyszą mu nocne poty.

Trzecim objawem, który może pojawić się w przebiegu choroby nowotworowej i doskwiera chorym o poranku jest uporczywy kaszel. Jeśli jest szczególnie intensywny po przebudzeniu, a w dodatku utrzymuje się od ponad dwóch tygodni – jak najszybciej skonsultuj go z lekarzem. To może być objaw raka płuc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić